Dron
Źródło: Pexels

Miasto patrolowane przez drony. Szykuje się pełna inwigilacja

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
11 Sierpnia 2020

Singapur stanie się pierwszym miastem na świecie, w którym drony będą patrolowały ulice. 

Singapur wyznacza trendy na świecie. Jest to jeden z najszybciej na świecie rozwijających się kompleksów. Teraz, włodarze miasta postanowili pójść krok dalej.

Singapur idzie o krok dalej

Azjatyckie miasto-państwo jest znane na całym świecie z obowiązującego tam bardzo restrykcyjnego prawa. Władze postanowiły zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. Postawili na olbrzymią flotę dronów. Jest to sytuacja bezprecedensowa na świecie. Do tej pory nie mieliśmy do czynienia z takim rozwiązaniem. Singapur jest znany z nietypowego podejścia do rozwiązywania problemów. Od niedawna parki miejskie w Singapurze patrolowane są przez słynne roboty-psy od Boston Dynamics. Sprawiło to, że mieszkańcy noszą maseczki i przestrzegają restrykcji wprowadzonych przez tamtejszy rząd. Wszystko to ma związek z panującą pandemią COVID-19. Tym razem Singapurskie Siły Obrony Cywilnej wraz z konsorcjum Garuda Robotics postawiły na jeszcze ciekawsze rozwiązanie. W tym celu, planują wykorzystanie dobrodziejstw technologii związanej z bezzałogowymi maszynami latającymi czyli w skrócie dronami. Oprócz tego, zostanie zbudowany specjalny system nadzoru przestrzeni powietrznej.

Rosjanie planują eksplorację planety. O dziwo, nie jest to MarsRosjanie planują eksplorację planety. O dziwo, nie jest to MarsCzytaj dalej

Drony zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo

Drony mają zapewniać mieszkańcom metropolii lepszą opiekę zdrowotną oraz wydatnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa na ulicach. Maszyny będą pełniły dwie role w jednym. Będą nie tylko latającymi medykami, ale również lokalnymi stróżami prawa. Władze Singapuru postanowiły podzielić się kilkoma pomysłowymi przykładami, w których drony pomogą mieszkańcom. Jednym z nich jest wypadek drogowy. W momencie kiedy, dojdzie do takiego zdarzenia, bezzałogowa maszyna dotrze na miejsce jako pierwsza. Jeśli zajdzie potrzeba wezwania pomocy medycznej, dron dokona oceny sytuacji, udzieli podstawowej pomocy, a na samym końcu zda relację z miejsca wypadku. Będą one wykorzystywane również w sytuacjach kryzysowych takich jak np. uliczne manifestacje, zamachy terrorystyczne czy klęski żywiołowe. Szczególnie w takich momentach mobilność i prędkość dronów będą miały znaczenia. Będą one mogły dostarczać bardzo ważnych danych do centrum operacyjnego policji lub służb antykryzysowych. Pozwoli to na lepszą ocenę sytuacji oraz wybór odpowiednich działań. Chciałoby się rzec, że jeszcze kilka lat temu taka sytuacja mogła wydać się wręcz nieprawdopodobna. Niesamowicie szybki rozwój technologii jednak sprawił, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych pomysłów, które do tej pory wydawały się niemożliwe do zrealizowania.

Długo wyczekiwana funkcja w końcu na PlayStation. Sony wysłuchało próśb graczyDługo wyczekiwana funkcja w końcu na PlayStation. Sony wysłuchało próśb graczyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeń
  2. Do 2035 roku zniknie pokrywa lodu otaczająca Arktykę. Najnowsze doniesienia nie napawają optymizmem
  3. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  4. W końcu się udało. Niemcy zakopali kreta na Marsie

Następny artykuł