Prawdziwy kolor owada z epoki Kredy
Źródło: Chenyang Cai et al., 2020

Jedyne takie zdjęcia. Tak wyglądały owady miliony lat temu, został zachowany ich kolor

Artur ŁokietekArtur Łokietek
2 Lipca 2020

Naukowcy przebadali skamieniałości pochodzące jeszcze z czasów dinozaurów. Odkryto, że owady zatopione w bursztynie przez ponad 99 milionów lat zachowały swoje kolory. Opublikowano fascynujące zdjęcia, pokazujące dokładnie, jak kiedyś wyglądały owady.

Naukowcy pokazują zdjęcia owadów z czasów połowy epoki Kredy. Są niezwykle wyjątkowe.

Wyjątkowe znalezisko w bursztynie

Generalnie skamieniałości, nawet te zawierające owady zatopione w bursztynie, nie zawierają kolorów czy barw zwierząt. Są niejako monochromatyczne, w wyblakły sposób ukazując to, jak kiedyś mogło wyglądać życie. Naukowcy zajęli się jednak analizowaniem kolejnych próbek pobranych w kopalni bursztynu z Mjanmy. Okazało się, że są wyjątkowe - skamieliny owadów rozświetlone są ich prawdziwymi kolorami. Naukowcy tłumaczą czemu jest to wyjątkowe i cenne znalezisko i pokazują zdjęcia micro wspomnianych owadów. Wyniki badań oryginalnie opublikowano w The Royal Society Publishing.

Obrazy Techgame

Insekty pamiętające dinozaury

Dzięki drobnej obróbce Photoshopem (naukowcy lekko ustawili tylko kontrast i jasność dla przejrzystości) możemy podziwiać prawdziwe kolory owadów datujących na 99 milionów lat wstecz. Naukowcy sprawdzili jeszcze, czy ich odkrycie jest w istocie realistyczne. W tym celu wykorzystali mikroskop elektronowy w celu dopasowania odpowiednich wzorów do konretnych kolorów. Okazało się, że rzeczywiste barwy są odzwierciedleniem tych znalezionych.

Obrazy Techgame

Czemu znalezisko jest cenne?

Naukowcy tłumaczą, że choć same owady faktycznie zapierają dech w piersiach, to są też ważnych źródłem informacji o życiu w tamtych czasach. Dzięki barwie możemy poznać jej znaczenie w życiu owada, choćby czy barwa była istotna w czynności zachęcania samic albo odstraszania drapieżników, a może byłą kamuflażem czy narzędziem cennym w kontekście regulowania temperatury. Kolory mogą również dostarczyć informacji o całym ekosystemie i środowisku. Na dokładne wyniki musimy jednak jeszcze poczekać.

Zobacz także:

  1. Przełomowa misja na Marsa zagrożona. Następna szansa dopiero za 2 lata
  2. Rogi diabła nad morzem. Sfotografowano niezwykłe zjawisko
  3. Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jaki los czeka naszą planetę?
  4. Kolejne zagadkowe odkrycie. Kwazar napędzany przez gigantyczną czarną dziuręNastępny artykuł