Pieniądze
Źródło: pixbay.com

Skandaliczna sytuacja. Polacy za oddanie głosu w wyborach zapłacą ponad 100 zł

Kuba WielochKuba Wieloch
23 Czerwca 2020

Wydaje się, że głosowanie w wyborach prezydenckich jest naszym prawem i powinno być darmowe i powszechne. Okazuje się jednak, że są przypadki, w których za skorzystanie z prawa wyborczego trzeba zapłacić i to niemałe pieniądze.

Wybory korespondencyjne

Ze względu na epidemię Covid-19 tegoroczne wybory są zgoła wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii każda chętna osoba, po ówczesnym zgłoszeniu się ma prawo głosować korespondecyjnie. Oprócz tej metody Polacy mogą skorzystać również z opcji tradycyjnej, czyli oddaniu głosu w obwodowej komisji wyborczej.

Opłata za głosowanie


Niestety, nie każdy ma taki wybór. W niektórych krajach z zaostrzonymi restrykcjami Polacy za zmuszeni są do głosowania korespondencyjnego, które jak się okazuje nie jest w pełni darmowe.
Jak donosi "Gazeta Wyborcza" Polacy przebywający za granicą muszą osobiście zapłacić za dostarczenie listu do obwodów wyborczych. Polonia w Holandii za oddanie swojego głosu zapłaci 25 euro, a w USA 27 dolarów. Mniejsze stawki są Irlandii (10 euro), Wielkiej Brytanii (6,7 funta), Hiszpanii (6.5-10 euro) i Kanadzie (14-25 dol. kanadyjskich). W pozostałych krajach, w których Polonia może głosować cena odesłania kart wyborczych mieści się w granicach od dwóch do sześciu euro.

Nie każdy zagłosuje


Nie we wszystkich krajach tegoroczne głosowanie będzie możliwe. Polacy nie będą mieli możliwości oddania głosu w: Afganistanie, Korei Północnej, Chile, Wenezueli, Kuwejcie oraz Peru.
Do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło ponad 360 tysięcy osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec testowania górników na obecność koronawirusa.
  2. Aktywiści Greenpeace wspięli się na elektrownie i zostawili tam wiadomość dla polskiego rządu
  3. Wysoka liczba zakażeń, więcej przypadków śmiertelnych. Nowe statystyki Ministerstwa Zdrowia
  4. Nagranie z tankowania samolotu w powietrzu. Niesamowita precyzja i umiejętności pilota

Następny artykuł