Wielbłąd patrzy się na pustynię.
Źródło: Pixabay

Niesamowite odkrycie w Arabii Saudyjskiej. Ślady ludzkich stóp sprzed 120 tysięcy lat

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Września 2020

Międzynarodowy zespół archeologów dokonał niesamowitego odkrycia w Arabii Saudyjskiej. W okolicach starożytnego jeziora Nefud badacze odkryli odciski stóp ludzi i łap licznych zwierząt, które pochodzą sprzed 120 tysięcy lat.

Znalezisko rzuca zupełnie nowe światło na nasze rozumienie najwcześniejszych ruchów i wędrówek naszej cywilizacji.

Arabia Saudyjska wyglądała kiedyś zupełnie inaczej

120 tysięcy lat temu Arabia Saudyjska wyglądała zupełnie inaczej niż znam to z dzisiejszych krajobrazów. Suche, piaszczyste i kamieniste pustynie zastępowała wilgotna i trawiasta przestrzeń, która przypominała dzisiejszą sawannę. Były to wtedy tereny, które o wiele lepiej sprzyjały rozwojowi życia. Nie może dziwić więc fakt, że właśnie w okolicach dawnego jeziora Nefud odnaleziono liczne ślady ludzi i zwierząt. Jak podają archeologowie, na miejscu można wyróżnić ślady, oprócz ludzkich, wielbłądów, bawołów i słoni. Naukowcy podkreślają, że wtedy zwierzęta te były o wiele większe niż żyjące dzisiaj osobniki.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020Czytaj dalej

Ślady stóp sprzed 120 tysięcy lat

Według naukowców, żyjący wtedy ludzie przyszli do wodopoju na chwilę, może kilka dni. O swoim znalezisku z regionu Tabuk grupa archeologów napisała w magazynie naukowym “Science Advances”. Według ekspertów znalezisko to rzuca zupełnie nowe światło na to, w jaki sposób ludność przemieszczała się po opuszczeniu Afryki. “Ślady stóp są wyjątkową formą skamieniałości, ponieważ są jak migawki w czasie, zazwyczaj przedstawiających kilka godzin lub dni, czego zwykle nie uzyskujemy z innych zapisów” - tłumaczy jeden z autorów artykułu na temat odkrycia – Mathew Stewart z Instytutu Ekologii Chemicznej im. Maxa Plancka w Niemczech. Według naukowców, odkryte ślady należą do niewielkiej grupki hominidów, która podróżowała w maksymalnie trzyosobowym składzie.

Na Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaicznyNa Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaicznyCzytaj dalej

Najstarsze ślady ludzkości na Ziemi

Najstarsze, znane odciski ludzkich stóp zostały odnalezione na Krecie przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego. Mowa o odciskach stóp z Trachilos, które datuje się na oszałamiające 6 milionów lat. Wcześniej za najstarsze ślady tego typu uznawało się odciski stóp odnalezione w Tanzanii, według ekspertów miały one około 3,6 miliona lat i należały do człekopodobnych istot, czyli australopiteków. Wiek odciski praludzi z Krety dokładnie szacuje się na 5,7 miliona lat, co oznacza, że początków ludzkości można doszukiwać się na terenie Europy, a nie jak do tej pory sądzono Afryki. Sam Gierliński podkreśla jednak, że nie ma pewności, czy odnalezione przez niego ślady należą do przodków człowieka, czy raczej jego krewnych, którzy nie znajdują się w drzewie rodowym człowieka (ślepa uliczka ewolucyjna).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kopnął bezpańskiego psa, bo zawadzał mu na jezdni. Nie spodziewał się zemsty, która nastąpiła w nocy
  2. Ewa zostawiła męża. Głodowała, jadła suchy chleb, bo unikał alimentów skandalicznymi sposobami
  3. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  4. Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020
  5. Polacy opracowali szczepionkę na COVID-19. Ogromny sukces naukowców
  6. Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wie

Następny artykuł