KWK Budryk w Ornontowicach. Kopalnia należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szyb górniczy.
Źródło: Wikipedia Commons

Nowe ognisko koronawirusa na Śląsku. Prawie 200 zarażonych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Czerwca 2020

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa na Śląsku wydawała się jeszcze w zeszłym tygodniu stabilizować. Od paru dni, w tamtym rejonie przybywa prawie połowa łącznych, nowych zarażeń z całego kraju, teraz podano informacje o powstaniu kolejnego, dużego ogniska zachorowań w jednej z kopalń.

W środę liczba chorych na COVID-19 górników wzrosła do ponad 6 tysięcy. Kolejne duże ognisko koronawirusa pojawiło się również w kopalni Budryk, w której łącznie jest już 195 zarażonych.

Zmniejsza się ilość chorych w kopalniach PGG

Polska Grupa Węglowa jest największym wydobywcą węgla kamiennego w Polsce. To tam sytuacja związana z koronawirusem wśród górników była najtrudniejsza. Obecnie jednak sytuacja dla PGG wygląda już coraz lepiej. W ostatnich dniach pojawiały się jedynie pojedyncze przypadki zachorowań na wirusa SARS-CoV-2, łącznie w spółce zachorowało 1838 osób, z czego 1172 wyzdrowiały.

Kolejne kopalnie zatrzymują wydobycie

Kopalnia Budryk w Ornontowicach należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i razem z 11 innymi kopalniami w zeszłym tygodniu wstrzymała wydobycie węgla. Decyzja została podjęta, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród górników. Następnie pracowników poddano testom, które wykazały, że w zakładzie chorych na COVID-19 jest 195 pracowników. W innych kopalniach JSW sytuacja jest bardziej stabilna.

Jak wygląda sytuacja na Śląsku

W dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia, odnoszącym się do najnowszych statystyk związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2 czytamy, że w całej Polsce przybyło łącznie 506 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, z czego ponad 200 w województwie śląskim. Oprócz wybuchu ogniska wirusa w kopalni Budryk, sytuacja ma się jednak w miarę stabilnie. W innych, należących do JSW, kopalniach w tamtym regionie nie odnotowano nowych przypadków zarażeń koronawirusem. Są to dalej wysokie liczby (w kopalni Pniówek jest ich 1 591, a 673 z nich już wyzdrowiało, w kopalni Zofiówka 1 180, tutaj jedynie 19 ozdrowieńców).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na profilaktykę innych chorób. Może to nas słono kosztować
  2. Do tego kraju w 2020 roku nie polecimy. Zamknięte granice do końca roku
  3. IMGW wydało alarmy drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie wystąpią dzisiaj niebezpieczne warunki atmosferyczne
  4. Nauczanie zdalne również po wakacjach? Bardzo możliwe, ale na nowych zasadach

Następny artykuł