Kopalnia węgla kamiennego Bolesław Śmiały.
Źródło: Wikipedia Commons

Koniec testowania górników na obecność koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zakończenie przeprowadzania testów przesiewowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród górników na Śląsku. “Wtorkowe 67 przypadków koronawirusa wśród górników to ostatnie zakażenia wykryte w śląskich kopalniach. Od środy nie będzie ich w codziennych raportach” - zapowiedział Andrusiewicz.

Jak zapowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, kopalnie zostały przebadane już dwukrotnie i nie planuje się powtarzać testów po raz trzeci.

Coraz mniejsze liczby w kopalniach

Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia na temat nowych, dobowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 wykazał 300 nowych zachorowań na koronawirusa. Z tej liczby 129 przypadków pochodziło ze śląska, a jedynie 67 z kopalni Budryk, która w ostatnim czasie była ogniskiem wirusa na Śląsku. Ten raport kończy II turę testowania górników w kopalniach Bzie, Budryk i Borynia. Więcej raportów z tej tury już nie będzie - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. Dotychczas koronawirusa wykryto u 6300 górników.

Sytuacja na Śląsku się normuje

Według najnowszych danych prawie połowa zarażonych górników już wyzdrowiała. W pierwszych czterech kopalniach, w których wprowadzono testy przesiewowe jest już zdrowych 98% górników. Według Ministerstwa Zdrowia epidemia na Śląsku wraca do normalnego trybu i kolejne zakażenia będą wynikały z takiej transmisji jak w innych województwach. Andrusiewicz przypuszcza również, że środowy przyrost nowych zachorowań będzie już znacząco mniejszy od wtorkowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające nagranie w telewizji. Pokazali śmierć pacjenta chorego na COVID-19
  2. Wysoka liczba zakażeń, więcej przypadków śmiertelnych. Nowe statystyki Ministerstwa Zdrowia
  3. 900 Polaków w ognisku niemieckiego koronawirusa. Ambasada jest bezradna
  4. Dramatyczny list Rzecznika Praw Obywatelskich do Łukasza Szumowskiego. Chodzi między innymi o maseczki

Następny artykuł