Sonda Solar Orbiter na tle Słońca.
Źródło: ESA

Tajemnicze zjawisko na Słońcu. Przełomowe odkrycie, które wszystko zmieni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Września 2020

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia związanego z atmosferą Słońca. Astronomowie przyglądali się tajemniczemu zjawisku od dekad, jednak dopiero za sprawą misji IRIS byli w stanie dojść do niezwykłych wniosków.

Badacze od wielu lat zastanawiali się, dlaczego w koronie Słońca temperatura jest o kilka milionów stopni wyższa niż na powierzchni naszej gwiazdy. Dzięki misji IRIS naukowcy w końcu mogą powiedzieć o przełomie związanym z tą tajemnicą.

Misja IRIS od lat bada Słońce

Dzięki wykorzystaniu materiałów w wysokiej rozdzielczości, naukowcy mogą obserwować w jaki sposób materia, światło i energia poruszają się od powierzchni Słońca do jego korony znajdującej się wysoko w atmosferze gwiazdy. Temperatura w koronie osiąga astronomiczne wysokości nawet do milionów stopni Kelvina. Dzięki obserwacji naszego Słońca, naukowcy zdobędą wiedzę, która pomoże w badaniu innych gwiazd w kosmosie.

Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życieCiała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życieCzytaj dalej

Tajemnicze zjawisko uchwycone na nagraniu

Dzięki misji IRIS, naukowcom udało się wykonać historyczne obrazy tajemniczego zjawiska zachodzącego w koronie atmosfery Słońca. Astronomowie nazwali to zjawisko “nanodżetami”. Eksperci opisują je jako cienkie i jasne promienie świetlne, które przemieszczają się w atmosferze Słońca prostopadle do linii struktur magnetycznych. Proces powstawania nanodżetów może okazać się kluczowy w przypadku zagadki związanej z ogromnymi różnicami temperatur na różnych wysokościach od powierzchni Słońca.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

2. Lata 90. należały do Shazzy. Co dziś słychać u królowej disco polo?

Wodospad ognia na powierzchni Słońca

Po raz pierwszy naukowcom udało się zaobserwować nanodżety jeszcze w 2014 roku. Doszło wtedy do spektakularnego zjawiska zwanego deszczem koronalnym. Astronomowie opisali je jako strumienie ochłodzonej plazmy spadające z korony w stronę powierzchni Słońca. Zjawisko wyglądało jak ogromny wodospad, jednak naukowcom nie udało się wtedy zarejestrować tego zjawiska w wystarczająco dobrej jakości, więc badania nad nanodżetami stanęły w miejscu. Po 6 latach od tego zdarzenia udało się jednak w końcu zarejestrować występowanie nanodżetów. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu obserwatoriów słonecznych Solar Orbiter oraz Parker Solar Probe. Teraz naukowcy będą ustalać częstotliwość występowania nanorozbłysków oraz ilość energii przez nie generowanych.

Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówPotężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówCzytaj dalej

Jak nowe odkrycie zmieni nasze życie

Dzięki zarejestrowaniu zjawiska nanodżetów naukowcy mogą kontynuować swoje badania nad tą anomalią. Sprawi to, że ostatecznie będziemy w stanie mogli przewidywać kosmiczną pogodę, która ma wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz realizację misji na Księżycu i Marsie. Co ciekawe w realizacji misji sondy Solar Orbiter, dzięki której możliwe było zaobserwowanie zjawiska nanodżetów dużą rolę odegrali Polacy. Eksperci z Centrum badań Kosmicznych PAN stworzyli dla NASA teleskop rentgenowski STIX, który rejestruje promieniowanie i rozbłyski słoneczne (które stwarzają największe zagrożenie dla naszych instalacji kosmicznych.

Poniżej możecie zaobserwować zjawisko nanodżetów zachodzące w koronie atmosfery Słońca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starszej suczce zostały 24 godziny życia. Kobieta mogła zrobić tylko jedno, aż chce się płakać
  2. W sklepie spożywczym za kilka złotych kupisz produkt, który ma cudowne właściwości zdrowotne. Jedz łyżeczkę po obiedzie i sam się przekonaj
  3. Nadchodzą ogromne zmiany na Zalando. Polacy odczują je pierwsi
  4. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców
  5. Wspaniałe zdjęcia Jowisza. Naukowcy pierwszy raz uchwycili aż takie szczegóły
  6. Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdę

Następny artykuł