Układ Słoneczny.
Źródło: NASA

Odnaleziono drugi Układ Słoneczny. Planety krążą obok gwiazdy bardzo podobnej do Słońca

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Lipca 2020

TYC 8998-760-1 to nazwa oddalonego o 300 lat świetlnych od Ziemi obiektu, który charakteryzuje się niezwykłym podobieństwem do naszego Słońca.

Zdjęcie układu zostało wykonane za pomocą teleskopu VLT. Możemy na nim zaobserwować gwiazdę podobną do Słońca z naszego Układu Słonecznego oraz dwie okrążające ją planety.

Układ najbardziej podobny do Układu Słonecznego

Dotychczas naukowcy zajmujący się badaniem kosmosu nie odkryli w znanym nam kosmosie układu, w którym wokół gwiazdy orbitowałoby więcej niż jedna egzoplaneta. W tym przypadku możemy mówić o dwóch gazowych gigantach, które orbitują wokół tamtejszego słońca w odległości kolejno 160 i 320 razy większej niż dystans Ziemi od Słońca.

Astronauci z ISS wyrównali amerykański rekord spacerów kosmicznych. Zapierające dech w piersiach nagranieAstronauci z ISS wyrównali amerykański rekord spacerów kosmicznych. Zapierające dech w piersiach nagranieCzytaj dalej

Młodsze rodzeństwo naszego Słońca

Sama gwiazda, wokół której orbitują gazowe giganty również jest bardzo interesująca. Przypomina ona bowiem nasze Słońce, jest od niego jednak dużo młodsza. Naukowcy szacują, że TYC 8998-760-1 ma “jedynie” 17 milionów lat. Zdjęcie nowego układu możecie zobacyzć poniżej.

Układ słoneczny uchwycony przez teleskop VLT.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powstała interaktywna mapa wszechświata. Możemy zajrzeć w każdy zakamarek kosmosu
  2. Jak opóźnić starzenie się mózgu. Naukowcy opracowali 3 zaskakujące kroki
  3. Astronauci z ISS wyrównali amerykański rekord spacerów kosmicznych. Zapierające dech w piersiach nagranie
  4. Niesamowite zjawisko nad polskim niebem. Można zobaczyć Saturna gołym okiem

Następny artykuł