Słoń z Ugandy
Źródło: Unsplash

Tajemnicze masowe wymieranie Słoni. Zwierzęta dziwnie zachowują się przed śmiercią

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Lipca 2020

W Botswanie znacząco maleje populacja Słoni. Ich śmierć jest jednak niezwykle tajemnicza, do tej pory zanotowano 350 niewyjaśnionych przypadków. Świadkowie twierdzą, że słonie przed śmiercią dziwnie się zachowują. Naukowcy nie wykluczają, że rozwiązanie zagadki istotne jest również dla człowieka.

Zarejestrowano 350 przypadków martwych słoni w Botswanie. Naukowcy nie mają już pomysłów na wyjaśnienie zagadki.

350 martwych słoni w Bostwanie

Słonie to w dzisiejszych czasach zwierzęta szczególnie chronione. Ich ogólnoświatowa populacja maleje, zaś największe skupisko tych zwierząt zanotowano w Botswanie, gdzie znajduje się ponad 135 tysięcy osobników z gatunku Loxodonta africana. Niestety, w różnych zakątkach świata kłusownicy stosują coraz mniej humanitarne metody na zdobywanie ze słoni cennych surowców, jak choćby ich kłów. Dla przykładu - w Zimbabwe głośna była sprawa masowego otruwania słoni cyjankiem. W Botswanie jednak tak nie jest - naukowcy wyjaśnili, że analizy chemiczne, brak naruszenia ciała słonia (poprzez choćby usunięcie kłów) czy brak otrutych padlinożerców świadczą o tym, że nie jest to działalność człowieka.

Dziwne zachowanie słoni

Zwierzęta nie zmarły również jako następstwo zakażenia wąglikiem, jak to miało miejsce w ubiegłym roku również w Botswanie. Zdaniem The Guardian naoczni świadokowie donoszą o niezwykle tajemniczym zachowaniu zwierzą w różnych częściach kraju. Słonie mają rzekomo kręcić się w kółko przez dłuższy czas, co, zdaniem części badaczy, świadczy o problemach neurologicznych. Co jednak je spowodowało? Tego nie wiemy. Ekolog Pieter Kat uważa, że rząd Botswany nie podejmuje działań w kierunki zapobiegnięcia tragedii.

Obrazy Techgame

Sytuacja jest poważna

"Pierwszy raz obserwujemy masowe wymieranie słoni na taką skalę, które nie jest spowodowane suszą" - uważa biolog ochrony przyrody Niall McCann, dyrektor National Park Rescue. Naukowcy ostrzegają, że taka sytuacja może okazać się zgubna dla człowieka i obawiają się, że pojawiła się nowa choroba, którą także ludzie mogą się zarazić. Jak donosi Science Alert, próbki pobrane od martwych słoni zostały wysłane do dalszych badań, a odpowiedzi możemy spodziewać się w ciągu kolejnych dni.


Zobacz także:

  1. Nowy, tajemniczy wir na Jowiszu. Naukowcy tłumaczą co dzieje się na jego powierzchni
  2. Przełomowe badania. Naukowcy odkryli jak kontrolować zachowanie roślin
  3. Ufo nad Japonią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt
  4. Jak ugasić pożar? W ZSRR używało się do tego bomby atomowej i wyglądało to spektakularnieNastępny artykuł