Małe dziecko wpatrujące się w smartfona z bliskiej odległości.
Źródło: pxfuel

Przedszkolak ze smartfonem. W jakim wieku dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Listopada 2020

Nowe technologie otaczają nas na każdym kroku. W związku z tym pojawiają się pytania, które jeszcze nie potrzebowały odpowiedzi 20 lat temu. W czasach, w których praktycznie każdy ma smartfona, laptopa i tablet zastanawiamy się, w którym momencie dzieci powinny otrzymać swój pierwszy telefon.

Jeszcze dwie dekady temu, telefon komórkowy był luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. W ostatnich latach rozwój technologiczny sprawił jednak, że urządzenia elektroniczne stały się podstawowym wyposażeniem każdego człowieka i mało kto rusza się z domu bez swojego smartfona. W którym momencie nasze dzieci powinny dostać pierwszego smartfona?

Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularnościTechnologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularnościCzytaj dalej

Smartfon od najmłodszych lat – minusy

Dyskusja na ten temat ciągnie się już od wielu lat, wiele osób podkreśla, że smartfony i rozwój Internetu sprawiły, że człowiek zamknął się w swojej cyfrowej bańce, o wiele rzadziej szuka bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem i zamiast prowadzenia rozmowy woli patrzeć się w ekran swojego telefonu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Dramatyczna wiadomość obiegła Polskę. Wieźli zakażonego, doszło do tragedii, jedna osoba nie żyje

Powstaje więc realne zagrożenie, że dzieci, które za szybko otrzymają swój pierwszy telefon nie wykształcą odpowiednich umiejętności społecznych przez co trudniej im się będzie funkcjonowało w przyszłości. Z drugiej jednak strony wielu rodziców wykorzystuje smartfony i tablety jako koło ratunkowe, które ma służyć do uspokojenia niesfornego dziecka. Smartfon to nowy smoczek, który sprawia, że dziecko w jednym momencie zastyga w bezruchu i zachowuje się spokojnie. Eksperci od behawiorystki dziecięcej alarmują jednak, że takie rozwiązanie nie służy dobrze na młody umysł dziecka, które nie dostaje odpowiednich bodźców do rozwoju.

Apple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęciaApple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęciaCzytaj dalej

Smartfon to też zalety

Smartfon w rękach dziecka to jednak nie tylko same minusy. Najważniejszym argumentem, który przemawia za przekazanie takiego urządzenia dziecku jest z pewnością kwestia jego bezpieczeństwa. Malec może w każdym momencie skontaktować się ze swoimi rodzicami lub policją, jeżeli poczuje się zagrożone. Dzięki odpowiednim aplikacjom rodzic może również kontrolować lokalizację dziecka. Smartfony mogą również posłużyć jako zachęta do angażowania się w obowiązki domowe. Istnieje wiele aplikacji, które nagradzają dziecko za wykonane obowiązki, wprowadzają do takich czynności jak zmywanie naczyń, czy sprzątanie swojego pokoju element gry, który może zmobilizować dziecko do nadprogramowego wysiłku, który wcześniej trzeba było wymuszać mało atrakcyjnym systemem kar.

Zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w nieboZaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w nieboCzytaj dalej

W jakim wieku dziecko powinno dostać swojego pierwszego smartfona?

Rozwój technologii sprawił, że jesteśmy otoczeniu sprzętami elektronicznymi. Pojawia się więc pytanie, który moment w rozwoju dziecka jest odpowiedni, aby ten otrzymał swojego pierwszego smartfona?

Następny artykuł