Nastolatk isiedzące na ławce i patrzące w smartfony.
Źródło: needpix

Czy młodzież jest uzależniona od smartfonów?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Września 2020

W obecnych czasach nowe technologie są widoczne na każdym kroku. Praktycznie każdy ma przy sobie smartfona, w domach coraz więcej sprzętów elektronicznych. Cofając się pamięcią jakieś 15 lat świat wyglądał zupełnie inaczej.

Z jednej strony dostęp do nowych technologii niesie ze sobą wiele plusów. Jesteśmy na bieżąco z najważniejszymi informacjami i w każdym momencie możemy skontaktować się ze swoimi bliskimi. Wszechobecność elektroniki niesie ze sobą jednak również sporo minusów.

Wiecznie pod napięciem

Jadąc komunikacją miejską zachęcamy Was do oderwania na chwilę wzroku od smartfona i rozejrzenia się naokoło. Sprawdźcie, ile osób w Waszym otoczeniu pochłoniętych jest w ekranie tego małego okienka na cybernetyczny świat. Telefony komórkowe mają w tych czasach praktycznie wszyscy, nieważne czy młody, czy stary. Ze smartfonami się nie rozstajemy nawet na chwilę. Według raportów z 2019 roku, w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku w Polsce sprzedano 6,75 miliona sztuk telefonów komórkowych.

Laserowa superbroń na amerykańskich myśliwcach. Zmiany w uzbrojeniu już niedługoLaserowa superbroń na amerykańskich myśliwcach. Zmiany w uzbrojeniu już niedługoCzytaj dalej

Amerykańskie badania

Co więcej najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdzają, że ponad 53% dzieci w wieku 11 lat posiada swojego własnego smartfona w Stanach Zjednoczonych, a jedno na pięć dzieci w wieku 8 lat również posiada własny telefon. Badania wykazały również, że w przeciągu ostatniej dekady podwoiła się liczba wyświetleń filmów online, a duża część badanych dzieci potwierdza, że to najprzyjemniejszy aspekt z posiadania własnego smartfona. Badania potwierdziły również, że 7 na 10 badanych dziewczynek sprawdza swoje media społecznościowe codziennie. A jedynie 3% badanych poświęca czas na telefonie lub przy komputerze na kreatywne tworzenie (np. muzyki).

Na Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaicznyNa Marsa polecą wyłącznie kobiety? Powód jest prozaicznyCzytaj dalej

Różnice pokoleniowe

O ile osoby starsze pamiętają jeszcze czasy, w których posiadanie smartfona nie było oczywistością, a człowiek mógł funkcjonować normalnie bez potrzeby sprawdzania swojego telefonu co chwilę w poszukiwaniu nowych powiadomień, tak obecnej młodzieży smartfony towarzyszą niemal od urodzenia. W centrach miast widzimy grupy nastolatek, których wzrok zatopiony jest we własnych telefonach. Pojawia się więc pytanie, czy przez to, że młodzież od najmłodszych lat obcuje ze smartfonami oznacza, że się od tych urządzeń uzależniła? A może macie zupełnie inne odczucia na ten temat?


Następny artykuł