Laptop z oczami.
Źródło: pxfuel

Czy obawiasz się, że wielkie firmy podsłuchują nas przez smartfony?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Października 2020

Kwestie prywatności w ujęciu urządzeń mobilnych od lat wzbudzają wiele dyskusji w społeczeństwie. Rynek e-commerce korzysta z wielu algorytmów, które mają na celu jak najlepiej dopasować wyświetlane w Internecie reklamy do użytkownika. Czy według Ciebie to problem?

Reklamy wyświetlane nam podczas korzystania z Internetu nie są dziełem przypadku. Największe firmy handlują naszymi danymi w celu jak najlepszego dopasowania reklam pod nasze preferencje. Dzięki temu możemy trafić na promocje, które rzeczywiście nas zainteresują i skłonią do wydania pieniędzy, chociaż początkowo wcale tego nie planowaliśmy.

Ogromne zmiany na Grouponie. Polacy odzyskają pieniądzeOgromne zmiany na Grouponie. Polacy odzyskają pieniądzeCzytaj dalej

Wielki Brat słucha

Nie od dziś wiadomo, że takie firmy jak Google czy Facebook korzystają z naszej internetowej aktywności w celu lepszego dopasowania reklam, które się nam wyświetlają. Informacje tego typu biorą się z historii naszego wyszukiwania, legendarnych ciasteczek, które zapisują się w naszej przeglądarce oraz z tematów rozmów, które prowadzimy z naszymi znajomymi. To właśnie ten ostatni przykład jest najczęstszym powodem niepokojów związanych ze stanem naszej prywatności.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"

2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą

Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"Czytaj dalej

Praktycznie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś rozmawiać z kimś o nowych butach lub potrzebie zakupu konkretnego produktu żeby chwilę później na naszej ścianie, na FB lub IG zaczęły się wyświetlać reklamy promujące produkty, o których właśnie rozmawialiśmy. Wiele osób martwi się, że nie jest to jedynie dzieło przypadku, a największe firmy technologiczne cały czas nas podsłuchują w celu zbierania tych informacji. Częściowo mają z resztą na to nasze przyzwolenie, ponieważ podczas ściągania nowych aplikacji na smartfona wyrażamy bezwiednie zgodę na dostęp do różnych funkcji w naszych telefonach, między innymi do mikrofonu.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała niespodziewaną reakcję w sieci. Polacy odwracają się od kościołaDecyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała niespodziewaną reakcję w sieci. Polacy odwracają się od kościołaCzytaj dalej

Czy obawiasz się, że wielkie firmy nas podsłuchują?

To, że duże firmy wykorzystują podsłuchane informacje w celu dopasowania reklam do naszych potrzeb jest w zasadzie jasne. Czy według Ciebie takie zagrywki mają tylko negatywne konotacje? Z jednej strony często otrzymuje rzeczywiście bardzo dobrze spasowane reklamy, które są niezwykle pomocne, z drugiej jednak strony pojawia się dyskusja, w którym momencie informacje zbierane przez gigantów technologicznych zostaną wykorzystywane nie tylko w celu sugerowania nam zakupów. Dane mogą trafić w niepowołane ręce i mogą zostać wykorzystane do prób oszustwa przez hakerów. Czy według Ciebie taka sytuacja może stwarzać rzeczywiste zagrożenie dla ludzi?

Następny artykuł