Światło w tunelu
Źródło: pixabay.com

Co czuje człowiek tuż przed śmiercią? Znany lekarz tłumaczy i zaskakuje odpowiedzią

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Września 2020

Znany lekarz tłumaczy co się dzieje w głowie człowieka tuż przed śmiercią. Okazuje się, że proces umierania może być „przyjemny”

Ludzie od zawsze obawiają się śmierci. Nikt nie wie, czy istnieje życie „po drugiej stronie” i jak ewentualnie wygląda. Na to pytanie od wieków próbują odpowiadać różne religie. Według tych najbardziej popularnych człowieka po śmierci czeka życie wieczne, kara lub reinkarnacja, czyli ponowne narodziny jako inna istota. Prawdopodobnie jednak nigdy nie dowiemy się, czy wyznawcy któregoś z popularnych wierzeń mają rację.

Co czuje umierająca osoba?


Wiemy jednak, jak wygląda pogranicze śmierci z relacji osób, które otarły się o umieranie. Są one przeróżne, jednak w większości wspomnień pojawia się opis ciepłego, kojącego światła, do którego zmierza osoba na koniec swej podróży. Według dr Sama Parnia z NYU Langone Medical Center nie jest to jednak przeżycie religijne, a związane ściśle z ludzką anatomią i pracą mózgu. Parnia jest znanym na całym świecie specjalistą zajmującym się m.in. Resuscytacją krążeniowo oddechową i miał do czynienia z wieloma pacjentami, którzy „oszukali śmierć”.

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy

Umieranie jest złożonym procesem


Dr Sam Parnia badał, chociażby czy możliwe jest wyjście ze swojego ciała. Z relacji wielu osób przeżywających śmierć kliniczną wynika, że byli oni w stanie obserwować lekarzy walczących o ich życie z widoku trzeciej osoby. Może to być jednak wynik odcięcia dopływu tlenu do mózgu, przez co człowiek odczuwa różnego rodzaju halucynacje. Lekarz przyznał w programie „Oz Talk”, że śmierć jest złożonym procesem.
- Końcowym rezultatem jest odcięcie tlenu, który dostaje się do mózgu, co powoduje zamknięcie obwodów nerwowych i utratę przytomności – powiedział lekarz i dodał: - kiedy serce się zatrzymuje, zanikają wszystkie procesy życiowe, ponieważ krew nie dociera do mózgu, nerek i wątroby.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

Czy śmierć może być przyjemna?


Doktor nadmienił również, że śmierć ma charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Uważa on, że umieraniu towarzyszą różnego rodzaju odczucia, które mogą mieć charakter pozytywny.
- Dla tych z nas, którzy umierają w sposób naturalny, nawet jeśli przed śmiercią odczuwaliśmy ból, proces śmierci staje się bardzo wygodny, jest bardzo przyjemny, spokojny – podkreślał ekspert.

Strategia obronna mózgu


Co ciekawe wiele osób, które były bliskie śmierci, w swoich relacjach punktują, że widzieli różne obrazy ze swojego życia oraz czekające na nich osoby bliskie. Parnia uważa, że jest na to naukowe wyjaśnienie. Jego zdaniem wszelkiego rodzaju wizje nie są w żadnym wypadku dowodem na życie pozagrobowe. Lekarz uważa, że może być to strategia obronna ludzkiego mózgu, który stara się uspokoić.
Parnia zaznaczył również, że dzięki nauce i nowoczesnej technologii „śmierć nie musi ograniczać się do filozofii i religii, ale można ją badać poprzez naukę”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Samotny ojciec zabrał kilkuletnią córkę do restauracji. Po powrocie do domu zalał się łzami, nieoczekiwany finał
  3. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  4. Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialu
  5. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół
  6. Przerażające sceny w polskiej szkole. Wściekły ojciec wtargnął do budynku, przekazał swoje żądania

Następny artykuł