Konrad Steffen
Źródło: flickr

Zginął jeden z najwybitniejszych klimatologów. Globalne ocieplenie powodem tragicznej śmierci

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Sierpnia 2020

Konrad Steffen zginął tragicznie podczas wyprawy badawczej. Naukowiec uznawany był za jednego z najwybitniejszych klimatologów naszych czasów. 

Sprawę skomentował jeden z uczniów tragicznie zmarłego naukowca. “Wygląda na to, że stał się ofiarą globalnego ocieplenia” - wyjaśnił uczeń klimatologa.

40 lat badań nad klimatem

Naukowiec urodził się w 1952 roku w Zurychu. W 1990 roku został profesorem klimatologii na university of Colorado w Boulder, dyrektorem Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences (CIRES).
Konrad Steffen od ponad 40 lat zajmował się badaniem klimatu. Jego głównym polem ekspertyzy był region Arktyki i Antarktyki. Oprócz tego badacz był również dyrektorem Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nadań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem. Naukowiec zginął w tragicznych okolicznościach wpadając do lodowej rozpadliny. Konrad Steffen utonął w lodowatej wodzie w okolicach założonej przez siebie 30 lat temu stacji badawczej Swiss Camp. Student klimatologii z Uniwersytetu w Leeds, Ryan R. Neely III, jasno wskazuje na winowajcę śmierci: “Można powiedzieć, że stał się ofiarą globalnego ocieplenia”.

Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na SaharzeNaukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na SaharzeCzytaj dalej

Szczeliny pojawiają się coraz częściej

Szczeliny w lodowcach są niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Przysypane śniegiem są praktycznie niemożliwe do zauważenia, a gdzie się do takiej wpadnie, szanse na przeżycie są w zasadzie zerowe. Jeden ze studentów, który współpracował ze zmarłym klimatologiem powiedział, że kiedy naukowiec zakładał swoją stację badawczą, w okolicy nie było żadnych szczelin tego typu. Pojawiły się one w przeciągu kilku ostatnich lat w wyniku globalnego ocieplenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite zdjęcia od NASA. Gwiezdny pierścień ognia to wynik zderzenia się układów gwiezdnych
  2. Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze
  3. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  4. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów

Następny artykuł