Wahadło Foucaulta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Źródło: Wikipedia Commons

Projekt SOWA podpisany. Miniaturowe Centrum Nauki Kopernik w kilkudziesięciu lokalizacjach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Sierpnia 2020

Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzą miejsca popularyzujące naukę w całym kraju. SOWA zakłada wybudowanie 32 placówek do 2023 roku.

Projekt SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ma na celu zainteresowanie młodzieży tematami popularno-naukowymi.

44 miliony złotych na małe centra nauki

Minister Wojciech Murdzka oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Rober Firmhofer podpisali umowę na stworzenie 32 placówek, których głównym zadaniem będzie popularyzacja nauk takich jak chemia, fizyka czy matematyka wśród młodzieży. Projekt SOWA został wyceniony na 44 miliony złotych, w ramach pilotażu w 2021 roku powstaną dwie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności za łączną kwotę 2 milionów złotych.

Recykling wchodzi na nowy poziom. Powstają rowery z kapsułek po kawieRecykling wchodzi na nowy poziom. Powstają rowery z kapsułek po kawieCzytaj dalej

Minicentra nauki mają zostać wyposażone w interaktywne atrakcje, które będą wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. “Kopernik podzieli się dobrze wypracowanymi własnymi programami i udostępni je partnerom lokalnym, by oni też mogli je realizować w swoich społecznościach” - tłumaczy w jaki sposób CNK w Warszawie zaangażuje się w projekt SOWA.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Gdzie będą powstać Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Co prawda nie ustalono jeszcze, w których miejscowościach powstaną minicentra nauki z projektu SOWA, wiadomo jednak, że będą one powstawały przy istniejących już placówkach kultury, a więc przy domach kultury, bibliotekach, muzeach i tak dalej. Projekt zakłada stworzenie specjalnej przestrzeni zwanej “Majsternia”, w której dzieci będą mogły swobodnie eksperymentować, tam też będą odbywały się różnego rodzaju warsztaty dla grup zorganizowanych. Same wystawy mają składać się zaś z 15-18 eksponatów, za których dobór będzie odpowiadało Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty będą tłumaczyły zjawiska związane z ruchem, światłem, biologią, chemią. Wyłonienie miejscowości, w których powstaną SOWY odbędzie się na zasadzie konkursu, szczegóły jeszcze nie zostały podane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularne
  2. "Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika
  3. Naukowcy znaleźli gwiazdę neutronową. Zajęło im to jedynie 33 lata
  4. Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł