spektrum
Źródło: wmmmediacom - wideo - /watch?v=kNvWDfu_VsI

Pamiętasz Spektrum? Pionierski polski program o nowinkach technologicznych i grach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Października 2020

Spektrum to jeden z bardziej znanych polskich programów dotyczących technologii. Prowadzili go Bogdan Borusławski oraz Tomasz Pyć. Z czasem emitowano coraz mniej odcinków programu, aż w końcu zaprzestano tego kompletnie. Oglądaliście go?

Kiedyś w Polsce nie było tak powszechnego dostępu do internetu, a całą wiedzę dotyczącą nowinek technologicznych czerpaliśmy z programów popularnonaukowcych oraz z czasopism. Spektrum był programem, który na stałe zapisał się w annałach polskiej telewizji.

Od Sondy do Spektrum

Lata .80 w Polsce to nie był idealny czas dla fanów nowych technologii. Choć na zachodzie i w Japonii co chwila dokonywano jakiegoś przełomu w kwestii komputerów osobistych, nowych urządzeń czy nawet gier wideo, w naszym kraju niewielu stać było na obcowanie z takimi nowinkami. Mało kto wiedział też, skąd w ogóle czerpać informacje na temat technologii. Wtedy internet nie był dostępny tak, jak dzisiaj, więc Polacy zwróceni byli w kierunku czasopism dostępnych w wielu kioskach i programów telewizyjnych. Wiele osób dziś może zawdzięczać swoje zainteresowanie właśnie takim źródłom informacji.

Ważne zmiany w mBank. Świetne wiadomości dla klientówWażne zmiany w mBank. Świetne wiadomości dla klientówCzytaj dalej

Do kiosku i do domu

Dość powiedzieć, że w tamtych czasach również i czasopisma nie były aż tak rozwinięte. Z tego względu wiele osób czekało z wytęsknieniem na emisję kolejnego odcinka pionierskiego programu emitowanego przez TVP o nazwie "Spektrum". Program ten początkowo powstał jako dodatkowy segment szalenie niegdyś popularnego programu "Sonda". Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek od 1977 roku zabierali widzów do świata nauka i technologii, prezentując różne punkty widzenia, a całość wzbogacona była o elemeny komizmu, materiały filmowe czy felietony. Okazało się jednak, że choć "Sonda" bije rekordy popularności, również i "Spektrum" zasługuje na osobny czas emisyjny. Bogdan Borusławski i Tomasz Pyć szybko zdobyli serca widowni, gdy we wrześniu 1987 roku wyemitowano pierwszy odcinek pionierskiego programu.

Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeńCzekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeńCzytaj dalej

Spektrum

Nazwa progrmau w oczywisty sposób nawiązuje do komputera ZX Spectrum. Model Spectrum 48K został do Polski przywieziony przez Borusławskiego, a wraz ze swoim kolegą Pyciem oddali się oni wręcz testowaniu najnowszych gier i technologii. To był w zasadzie pierwszy raz, kiedy Polacy mogli w telewizji zdobywać informacje nie tylko o najnowszych technologiach, ale i o grach czy programach. Bogdan Borusławski wkrótce przeprowadził się do Kanady, więc Tomasz Pyć został sam na stanowisku prowadzącego show. W międzyczasie jednak, w roku 1984 autorzy zostali nagrodzeni Złotym Ekranem. Do 1996 roku program jednak był emitowany nieregularnie, potem na chwilę ponownie wrócił do stałej ramówki, ale z czasem zrezygnowano z jego emisji całkowicie. Oglądaliście pionerski program "Spektrum"? Koniecznie dajcie nam znać!

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armięNiewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armięCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzęsienie ziemi w Blizzard. Firma przełożyła najważniejszą premierę roku
  2. NASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  3. Putin już wie, co zrobić z milionami ton toksycznych odpadów. "Rosyjski Czarnobyl" grozi niewyobrażalną katastrofą, eksperci alarmują
  4. Niezwykle wysokie kary za grilla? Lepiej się dowiedzieć, niż płacić mandat
  5. Masz bankot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Charakterystyczny objaw na skórze może wskazywać na raka. Nie warto go lekceważyć

Następny artykuł