Sport bieganie
Źródło: Unsplash

Sport w kapsułce? Naukowcy sądzą, że kiedyś będzie to możliwe

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Lipca 2020

Sport to zdrowie - ale jak go uprawiać, gdy zwyczajnie nie mamy na to czasu? Naukowcy przeprowadzili badania, a ich wyniki są niezwykle obiecujące. Okazuje się, że aktywność fizyczna pobudza w naszym organizmie jeden, konkretny enzym. Co, gdyby zamknąć go w tabletkach?

Nawet ruch fizyczny czasami nie wystarcza, gdy potrafimy siedzieć po parę godzin w biurze. Naukowcy starają się znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Sport to zdrowie - tak mówią

Powszechne jest twierdzenie, że uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej (niekoniecznie chodzi tu o sport stricte) działa zbawiennie na nasz organizm. To właśnie wysiłek pobudza komórki odpornościowe, pomaga w transporcie krwi do różnych narządów, reguluje prace układu trawiennego i mózgu. Pozytywnych skutków ruchu jest oczywiście więcej! Problem jednak pojawia się, gdy mamy choćby siedzącą pracę - nawet wtedy regularne ćwiczenia niekoniecznie przynoszą aż takie efekty, jakich byśmy oczekiwali. Naukowcy chcą odpowiedzieć na zapotrzebowanie naszego organizmu.

Japończycy stworzyli najmniejszy na świecie chip do kontrolowania mózguJapończycy stworzyli najmniejszy na świecie chip do kontrolowania mózguCzytaj dalej

Sport w kapsułkach

Naukowcy od lat starają się opracować mistyczne "coś" - leki, suplementy diety, cokolwiek, co dałoby efekty porównywalne z wysiłkiem fizycznym. Ostatnie badania opublikowane w znanym czasopiśmie naukowym "Science" są jednaj niezwykle obiecujące. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili analizy na myszach. Chodzi tu główie o zaliczany do fosfolipaz enzym GPLD1, który wydzielany jest przez wątrobę przez aktywne fizycznie myszy. Ba, enzym ten ciągle obecny jest nawet w osoczu myszy w podeszłym wieku - wtedy zachowują one wyraźnie większą sprawność intelektualną.

Białko, które leczy

Naukowcy postanowili przetoczyć osocze myszy "sportowych" - to u nich wykryto największe podkłady enzymu GPLD1, myszom nieaktywnym. Efekty były zaskakujące i widoczne niemal od razu, gdyż okazało się, że myszy "nieaktywne" odzyskiwały sprawność intelektualną. Naukowcy uważają, że sam enzym działa odmładzająco na mózg, choć białko to nie działa na narząd ten bezpośrednio. Porównując to badanie z ludźmi, naukowcy odkryli, że także u naszego gatunku takich enzymów jest znacznie więcej u starszych osób, które są aktywnie fizycznie. Oczywiście wymagane są dalsze badania, nie wiadomo przecież czy przetaczanie osocza w przypadku ludzi mogłoby się sprawdzić. Badacze mają jednak nieco inne podejście. "Gdyby istniał lek dający takie efekty, każdy by chciał go zażywać. Nasze badania wskazują, że w przyszłości może to być możliwe" – powiedział dr Saul Villeda, główny autor badań.

Bill Gates chce rozpylać chemikalia w stratosferze, aby uratować planetęBill Gates chce rozpylać chemikalia w stratosferze, aby uratować planetęCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Zobacz także:

  1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?
  2. Fascynujące nagranie. Kruk, który mógłby uczyć w szkole fizyki
  3. Fenomenalne zjawisko. Góra lodowa w 3 lata przemieściła się o ponad 1000 km
  4. Tajemnicze "dziwne koła radiowe" w kosmosie. Czym jest nowa klasa obiektów?Następny artykuł