Las deszczowy w Amazonii
Źródło: Google Earth

Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Google podzieliło się wyjątkowymi zdjęciami satelitarnymi. Pokazują one rolę, jaką człowiek pełni na świecie. Choć istota wpływu człowieka na środowisko jest dyskusyjna, zebrane w krótkim filmiku potrafią zachwycić i zaszokować zarazem.

Ludzie niszczą planetę kosztem rozwoju? Choć to niezwykle ciężkie pytanie, króki filmik pokaże istotę działalności człowieka na Ziemi.

Wpływ człowieka na planetę

Teoretycy od wieków zastanawiają się, czy kierunek, w którym podążą ludzkość jest słuszny. Wielu przecież twierdzi, że owszem - dążymy do rozwoju, ekspansji i progresu. Niejako to może być postrzegane jako nadrzędny cel człowieka. Inni zaś mają teorie przeciewstawne do takich twierdzień i starają się udowodnić, że rozwój ludzkości okupiony jest kosztem naszej planety. Mamy w końcu na nią niebagatelny wpływ i sami dyktujemy przyłość nie tylko swoją, ale również naszej natury. Google od jakiegoś czasu promuje inicjatywę Google Earth Timelapse, na której zobaczyć możemy jak planeta zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Samo narzędzie dostępne jest pod tym adresem. Znajdują się tam zdjęcia wielu satelit NASA, w tym m.in. Landsat 8.

Fascynujące zdjęcia Ziemi

Zbiór zdjęć postanowił wykorzystać kanał Acervo Digital. Organizacja zebrała wybrane zdjęcia i umieściła je na krótkim filmie dostępnym powyżej. Pokazuje on wybrane rejone Ziemi i zmiany ich wyglądu na przestrzeni 32 lat. Choć znaczna część ze zdjęć pokazuje zazwyczaj postępujące w różnych częściach globu procesy urbanizacyjne, możemy zaobserwować stopniowe wyniszczanie Amazonii. Ogromne wrażenie robią także prace człowieka, dzieki którym zmienia się choćby linia brzegowa czy kształtuje się teren. Postępujące procesy wyniszczają Ziemię, co jednoznacznie widać na niektórych ujęciach z satelit. W celu przeciwdziałania niszczenia naszej planety, giganci technologiczni, tacy jak Microsoft czy Google zamierzają wysłać na orbitę tysiące mikrosatelitów. Ich zadaniem będzie monitorowanie kondycji naszej planety w czasie rzeczywistym. Ma to pozwolić nie tylko na szybko informowanie o istotnych dla człowieka warunkach, ale pozwoli także na stworzenie planu przeciwdziałania stopniowemu wyniszczaniu ekosystemu. Miejmy nadzieję, że tak ambitne plany zostaną spełnione i to jak najszybciej. W końcu działalność człowieka, mimo, iż przez pandemię koronawirusa została chwilowo ograniczona, cały ziemski ruch zaczyna się na nowo.

Zobacz także:

  1. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział. Astronomowie donoszą o kolizji czarnych dziur
  2. Piorun o długości Polski. Odnotowano rekordowe wyładowanie atmosferyczne
  3. Zdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografii
  4. Łapią do 20 tysięcy komarów dziennie. Młode jerzyki wylatują z gniazd i mogą potrzebować naszej pomocyNastępny artykuł