Techgame.pl
Moduł Tianhe i rakieta Long March 5B

twitter.com/Andrew Jones

Stało się. Chiny wystrzeliły w kosmos główny moduł swojej stacji kosmicznej

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejny kamień milowy w postępie chińskiego programu kosmicznego został zaliczony dziś rano. Na orbitę okołoziemską został bowiem wyniesiony główny człon chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Chiny po raz kolejny zaznaczają, że stały się niezwykle ważnym graczem w wyścigu kosmicznym prowadzonym nieustannie przez największe potęgi technologiczne współczesnego świata. W najbliższych dniach Państwo Środka zamierza bowiem w znaczący sposób zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni kosmicznej.

Chińska stacja kosmiczna

Stacja kosmiczna Tiangong powstaje już od 2011 roku, jednak dopiero teraz projekt nabrał rozpędu, który sprawił, że na kosmiczne dokonania Państwa Środka zwróciły się oczy całego świata. Chiny są wyjątkowo powściągliwe w komentowaniu swoich projektów, co poniekąd sprawiło, że dla wielu zaskoczeniem jest technologiczna potęga, jaką prezentuje dziś ten kosmicznie niepozorny kraj.

Dziś na orbitę Ziemi został wyniesiony Tianhe (Niebiańska Harmonia) - główny moduł stacji kosmicznej Tiangong, której budowa zakończyć się ma już w 2022 roku. Zgodnie z wcześniejszym planem, rakieta Długi Marsz 5B wyniosła w przestrzeń kosmiczną przyczepiony do niej moduł Tianhe.

Chiny rosną w siłę

Budowa stacji kosmicznej to nie jedyny projekt, nad którym w pocie czoła pracują chińscy naukowcy. Zaledwie kilka dni temu zostało bowiem wybrane imię pierwszego łazika marsjańskiego, który niebawem zostanie umieszczony przez Państwo Środka na powierzchni Czerwonej Planety.

Wybór padł na miano Zhurong - na cześć starożytnego chińskiego boga ognia, który został wybrany przez internautów jako najbardziej odpowiedni symbol pierwszego instrumentu naukowego, które Państwo Środka umieści na obcej planecie. 

Warto mieć na uwadze, że niespełna dekadę temu Chiny próbowały posłać sondę na marsjańską orbitę, jednakże wskutek awarii podczas startu rakiety, maszyna nie opuściła okolic Ziemi, ostatecznie spalając się w atmosferze naszej planety.

Nadchodzące programy kosmiczne

W przyszłości Chiny planują także otworzyć się na międzynarodowe współprace podczas podbijania kosmosu. Planowana na 2024 rok misja Chang’e-6 zakłada wysłanie na Księżyc lądownika z instrumentami badawczymi pochodzącymi z różnych krajów - Francji, Rosji, Włoch oraz Szwecji.

Choć współpraca wielu krajów przy podboju kosmosu nie jest niczym nowym (sztandarowym przykładem jest tu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS), to akurat Chiny sporadycznie sięgały w tym obszarze po pomoc z zewnątrz, co z pewnością spowolniło nieco rozwój programu kosmicznego Państwa Środka względem chociażby takich organizacji jak ESA czy NASA.

Wszystko jednak wskazuje na to, że czas pozostawania Chin w tyle bezpowrotnie się skończył, z czego zdecydowanie należy się cieszyć, gdyż konkurencja dla NASA i SpaceX z pewnością sprawi, że wysiłki wszystkich organizacji zostaną zwiększone, by odnieść jak najwięcej sukcesów w wyścigu kosmicznym.

źródło: nasaspaceflight.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >