Zergi StarCraft
Źródło: Blizzard

Strategia, która zmieniła je wszystkie. Pamiętacie jeszcze pierwszego StarCrafta?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Września 2020

Pamiętacie jeszcze legendarną strategię czasu rzeczywistego stworzoną przez Blizzarda? Wydany w 1998 roku StarCraft okazał się czymś więcej, niż kolejnym klonem Warcrafta. Do dziś wierni czekają na wzmianki o trzeciej części.

StarCraft to nie tylko jedna z najważniejszych gier strategicznych w historii, ale też jedna z najbardziej popularnych gier na różnego rodzaju turniejach e-sportowych. StarCraft tak naprawdę zachwyca po dziś dzień, a fani wciąż proszą Blizzarda o "trójkę".

Zbliża się burza

Blizzard to studio, które praktycznie już od samego powstania wydawało wyłącznie gry, której później stanowiły wyznacznik gatunku. To przecież oni zafundowali nad hack'n'slashową rozgrywkę w piekielnie wciągającym cyklu Diablo, rewolucyjne i wiecznie żywe World of Warcraft, inspirujące strategie z cyklu Warcraft czy, z nieco nowszych tytułów, definiujące hero shootery Overwatch. Gier Blizzarda było całkiem sporo, jednak firma nie spieszy się z wydawaniem nowych produkcji, a z pewnością woli nieśpiesznie dłubać i dopracowywać swoje produkcje. Szczególnie zresztą, gdy firma zaliczyła ostatnio parę wpadek - mobilne Diablo Immortal okazało się strzałem w stopę, a remaster Warcrafta 3 określany był jako kpina z wiernych fanów cyklu. Co cóż, nawet najwięksi mają prawo się pomylić.

Starcraft, legenda strategii

StarCraft wydany został w 1988 roku na komputerach PC, a później nawet na Nintendo 64. Fabuła nigdy nie była tu najważniejsza, ale dzięki temu, że Blizzard świetnie nakreślił realia tego uniwersum, gracze automatycznie zostali wciągnięci w konflikt między kosmicznymi rasami: terranami, zergami oraz protossami. Wkrótce po premierze okazało się, że StarCraft to gra-legenda. Zdobyła szereg nagród (w tym Origins Award w 1998 roku za najlepsza grę roku), często pojawiała się na listach najlepszych strategii czasu rzeczywistego (RTSów) w historii, a wkrótce podbiła serca profesjonalnych i zawodowych graczy, szczególnie koreańskich, gdzie StarCraft często określany jest mianem "sportu narodowego Korei Południowej".

Czy wyjdzie StarCraft 3?

Choć wydana w 2010 kontynuacja StarCraft II: Wings of Liberty również okazała się wielkim triumfatorem w kwestii nowoczesnych RTSów, raczej nie ma co liczyć na rychłą zapowiedź "trójki". Blizzard obecnie skupia się na opracowywaniu Ovewatcha 2, Diablo IV i ciągłym rozwijaniu World of Warcraft. Activision niedawno (tj. w 2019 roku) postanowiło w jakie tytuły będzie inwestować w przyszłości. Choć nie brak tam wielkich marek (Call of Duty, Candy Crush, Warcraft, Hearthstone, Overwatch i Diablo), zabrakło niestety StarCrafta. Gra zapewne i tak kiedyś ujrzy światło dzienne. Z ciekawostek warto jednak wspomnieć, że Blizzard pracował nad paroma spin offami popularnej serii strategii, jednak w konwencji FPSa a nawet skradanki (osławione StarCraft: Ghost).

Pamiętacie jeszcze legendarną serię? Zagrywaliście się w "jedynkę"?

Następny artykuł