Rakieta start
Źródło: Wikimedia Commons

Chiny wysłały na orbitę eksperymentalny statek kosmiczny. Misja jest ściśle tajna

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Września 2020

Chińska rakieta została niedawno wystrzelona w atmosferę. O samym fakcie poinformowano dopiero po fakcie. Wygląda na to, że Chiny testują nową technologię. Ambicje Państwa Środka sięgają o wiele dalej, niż moglibyśmy przypuszczać.

Chińska agencja kosmiczna wystrzeliła w atmosferę rakietę Long March 2B, jednak o samym fakcie dowiedzieliśmy się już po starcie. Czym jest tajemnicza misja Chińczyków w kosmos?

Tajna misja Chin

4 września tego roku, z obszaru Jiuquan Satellite Launch Center Chińczycy z powodzeniem wystrzelili ich flagową rakietę Long March 2B. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że o samym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się z raportów obserwatorów. Ograniczenia i zmiany w ruchu lotniczym wskazywało na to, że z tego miejsca faktycznie wystrzelono rakietę w kosmos. Przez długi czas nic nie było na ten temat wiadome, jednak później pojawiła się oficjalna informacja podana przez chińską agencję państwową Xinhua News Agency. Poinformowali oni, że w istocie wystrzelono w przestrzeń kosmiczną rakietę wraz ze statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku. Chińczycy informują, że cała misja ma charakter pokojowy i nie ma się czego obawiać, a zamierzają oni jedynie testować swoją najnowocześniejszą technologię.

Wszedł do lasu i aż zamarł. Znalazł gigantyczne gniazdo i dziesiątki tysięcy os [wideo]Wszedł do lasu i aż zamarł. Znalazł gigantyczne gniazdo i dziesiątki tysięcy os [wideo]Czytaj dalej

Statek kosmiczny wielokrotnego użytku?

Jeżeli statki kosmiczne wielokrotnego użytku powstałyby, oznaczałoby to spore ułatwienia w transporcie kosmicznym. Takie wehikuły przypominałyby znacznie bardziej "kosmiczne samoloty" i zdecydowanie pomogłyby w eksploracji kosmosu. Wiemy, że eksperymentalny wahadłowiec wystrzelono na odległość 350 kilometrów, standardową dla chińskich misji kosmicznych. Problem jednak w tym, że jak bardzo nowa misja nie brzmiałaby ciekawie, to nie ujawniono praktycznie żadnych kluczowych informacji. Nie wiemy jaki naprawdę cel ma ta misja (co statek będzie robił na orbicie), co to za pojazd, a także ile potrwa. Zgadujemy, że takie informacje również moglibyśmy poznać dopiero po fakcie.

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiAmerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiCzytaj dalej

Chiny mają ambitne plany

Chiny nie przestają zaskakiwać - przed aktualnymi testami nowego rodzaju pojazdów, to właśnie ten kraj jako pierwszy dokonał lądowania sondą po ciemnej stronie Księżyca. Chiny mają także w planach budowę własnej stacji kosmicznej, zapewne zasilanej przez panele solarne, które też mają zostać umieszczone nad Ziemią. Kolejne plany to m.in. wysłanie misji na Księżyc, budowa tam stacji badawczej, a potem eksploracja Marsa i zakładanie osad. Skąd tak ambitne plany chińczyków? Najpewniej ma to związek z rządem - w przyszłym roku przypada 100. rocznica utworzenia chińskiej partii komunistycznej, zaś w 2049 wypadać ma stulecie rządów wpsomnianej partii. Tak okrągłe jubileusze trzeba obchodzić w końcu na pełnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyjątkowe zdjęcia Słońca. Pierwsze ujęcia w tak wysokiej rozdzielczości
  2. Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomości
  3. Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?
  4. Olbrzymi sukces naukowców. Zaobserwowano najmasywniejszą kolizję czarnych dziur

Następny artykuł