Stonehenge
Źródło: Unsplash

Ważne odkrycie. Naukowcy rozwiązali historyczną zagadkę Stonehenge

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Lipca 2020

Naukowcy donoszą o rozwiązaniu znanej od wieków zagadki kamieni znajdujących się w Anglii. Już wiemy, skąd pochodzą kamienie użyte w budowie Stonehenge. To jednak nie odpowiada na wszystkie pytania.

Historyczna zagadka Stonhenge rozwiązana! A przynajmniej częściowo. Może to jednak pomóc w dalszych analizach.

Stonehenge, czyli tajemnicze kamienie

Stonehenge to kromlech zbudowany mniej więcej w czasach epoki neolitu i brązu. Powszechnie przypuszcza się, że zbudowany był w celu czczenia Słońca i Księżyca, tożsamionych z mężczyzną i kobietą. Badacze związani z archeoastronomią od lat głoszą, że ich zdaniem sama budowa Stonehenge ma silny związek z kosmosem, położeniem ciał niebieskich, zaś zdaniem niektórych, całość mogła być używana do przewidywania zaćmień Słońca. Od zawsze pozostaje jednak pytanie... skąd te kamienie się tam wzięły?

Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażeniePałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenieCzytaj dalej

Wielka zagadka rozwiązana

Naukowcy w jednym z ostanich artykułów w periodyku naukowym Science Advances wyjaśniają, że po przeprowadzonych badaniach są w stanie stwierdzić, skąd pochodzą konkretne kamienie. Zagadka ta była pod lupą badaczy przez wieki, a teorie na temat pierwotnego położenia kamieni użytych do budowy Stonehenge powstają niemal nieustannie. Tym razem za pomocą geochemii ustalono, że 50 z 52 dużych kamieni (kenozoicznych piaskowców) pochodzi z terenu West Woods w Wiltshire w Anglii, około 25 kilometrów od obecnego ich położenia. Mniejsze obiekty, jak wskazały wcześniejsze badania i teorie, pochodzą zaś z Walii, niemal 200 kilometrów od Stonehenge!

Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuOgromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuCzytaj dalej

Jak to jest zbudowane?

Mimo wszystko kluczowa zagadka ludzkości nie doczekała się odpowiedzi - jakim cudem kamienie transportowano przez aż tak długie dystanse i, w zasadzie, po co? "Biorąc pod uwagę rozmiar kamieni, musiały one zostać przeniesione za pomocą walców do Stonehenge. Nie znamy dokładnej trasy, ale teraz mamy już dokładny początek i koniec" - wyjaśnia geochemik i główny kierownik prac David Nash z Uniwersytetu w Brighton. Dalsze analize mogą się okazać nieco ułatwione, gdy znane są już punkty "A" i "B". Pozostaje je tylko zmyślnie połączyć.

Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaOgromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaCzytaj dalej

Zobacz także:

  1. Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry
  2. Naukowcy już wiedzą, czemu tak śmierdzimy. Odwieczny problem ludzkości może się skończyć
  3. Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofa
  4. Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie    Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł