Tłum ludzi na stadionie w Japonii.
Źródło: needpix

Japonia: tłum ludzi na stadionie i superkomputer. Rewolucyjny sposób na walkę z pandemią

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
3 Listopada 2020

Japończycy znaleźli niecodzienny sposób na walkę z pandemią. Chociaż na całym świecie wprowadzane są kolejne ograniczenia w imprezach masowych, w Japonii podjęto decyzję o wpuszczeniu na stadion 30 000 osób. Tłumowi bacznie przyglądał się superkomputer. 

Japonia miała w 2020 roku organizować Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ze względu na globalną pandemię impreza musiała zostać jednak przełożona o przynajmniej rok, jednak Kraj Kwitnącej Wiśni nie poddaje się i pomimo nawrotu fali zachorować próbuje znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na organizacje dużej imprezy sportowej.

TVP z kolejną wpadką. W wiadomościach cytowali wpis liderki Strajku Kobiet z Twitera. Okazał się fałszywyTVP z kolejną wpadką. W wiadomościach cytowali wpis liderki Strajku Kobiet z Twitera. Okazał się fałszywyCzytaj dalej

30 000 osób na meczu. Japonia szuka sposobu na koronawirusa

Letnie Igrzyska Olimisjkie w Tokio miały pierwotnie odbyć się w sierpniu 2020 roku. Ze względu na globalną pandemię wszystkie duże imprezy sportowe (oprócz IO mowa tu również i Mistrzostwach Europy w piłce nożnej) zostały przeniesione na rok 2021. Kolejne miesiące mijają, a epidemia SARS-CoV-2 nie odpuszcza. Japonia zaczęła szukać sposobu na poradzenie sobie z tą sytuacją, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa kibicom, którzy chcieliby na żywo oglądać zmagania sportowców.

W związku z tym Japończycy wpuścili na mecz basseballowy 30 000 widzów. Podczas wydarzenia stosowano wszystkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Otworzony został dach stadionu, dzięki czemu osiągnięto lepszą cyrkulację powietrza, a specjalne czujniki kontrolowały jego cyrkulację i nasycenie dwutlenkiem węgla. Kibice musieli również zastosować się do obostrzeń. Mieli badaną temperaturę, musieli dezynfekować ręce oraz posiadać “antycovidową” aplikację na telefonie komórkowym.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli niezwykłą asteroidę, bardzo rzadkie znaleziskoNaukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli niezwykłą asteroidę, bardzo rzadkie znaleziskoCzytaj dalej

Kopalnia danych i analizy superkomputera

Dzięki zastosowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, organizatorom udało się stworzyć potężną bazę danych. Jej analizą zajął się z kolei superkomputer oraz system rozpoznawania twarzy NEC. Ten drugi wyróżnia się szczególną dokładnością działania, potrafi bowiem rozpoznać rysy twarzy nawet w przypadku noszenia maseczki ochronnej. Na stadionie założono specjalny system trzynastu kamer, które przez cały czas analizowały, czy wszyscy kibice zasłaniają usta i nos. Kolejny zestaw kamer z kolei monitorował temperaturę ludzi zebranych na stadionie.

Japończycy skupli się również na miejscach, na stadionie, które generują największy ruch, a więc sklepikach, barach i toaletach. Do obserwacji tych miejsc oddelegowano zestaw mikrokomputerów i zestawów bluetooth. Narzędzia śledziły zachowania kibiców na stadionie, a nawet poza nim, w drodze do linii metra.

CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędnościCERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędnościCzytaj dalej

Kolejne testy nadchodzą

Władze Japonii podkreślają, że był to dopiero pierwszy etap testów sprawdzających możliwości organizacji dużych imprez sportowych w dobie pandemii koronawirusa. Już niedługo mają zostać przeprowadzone kolejne etapy eksperymentu, tym razem z publiką opiewającą na 45 000 osób. W ramach testów zostało stworzone również bardzo ciekawe rozporządzenie, które zabrania kibicom śpiewania jednej z popularniejszych przyśpiewek stadionowych ze względu na zbyt duże ilości śliny, które uwalniają się do powietrza w trakcie skandowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Laboratoria już nie wyrabiają. Pojawił się poważny problem
  2. Uwielbiana przez miliony surówka z selera i jabłka, pasuje do każdego obiadu. Wyróżnia ją aksamitna słodycz i niezrównany smak
  3. TVP z kolejną wpadką. W wiadomościach cytowali wpis liderki Strajku Kobiet z Twitera. Okazał się fałszywy
  4. CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędności
  5. Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny
  6. Przyprowadził do domu psa, kot wściekł się na sam jego widok. Reakcja nie do opisania, mina zdradza wszystko

Następny artykuł