Zbiornik wodny w Parku Narodowym Yellowstone w USA. Błękitna woda, gejzer, zniszczony teren.
Źródło: Wikipedia Commons

Naukowcy zbadali superwulkan Yellowstone i osłupieli. Ogromne ilości magmy blisko powierzchni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Października 2020

Czy czeka nas globalna katastrofa, którą zgotuje nam superwulkan znajdujący się na terenie Parku Narodowego Yellowstone? Naukowcy postanowili dokładnie przebadać jego struktury, aby przekonać się, czy zagrożenie jest realne. To co odkryli wprawiło ich w osłupienie.

Superwulkan Yellowstone jest jednym z najsłynniejszych obiektów tego typu na świecie. Ma to związek z tym, że znajduje się na terenie jednego z najstarszych i największych parków narodowych na świecie oraz dlatego, że wiele osób uważa, że jego erupcja może sprowadzić na nasz świat globalną zagładę. Grupa naukowców postanowiła sprawdzić jak realne jest to zagrożenie.

Stare telewizory oraz meble z PRL mogą być warte fortunę. Ich koszt osiąga nawet kilka tysięcy złotych, są w domach wielu PolakówStare telewizory oraz meble z PRL mogą być warte fortunę. Ich koszt osiąga nawet kilka tysięcy złotych, są w domach wielu PolakówCzytaj dalej

Superwulkan Yellowstone to tykająca bomba

Kaldera wulkaniczna Yellowstone znajduje się pod powierzchnia Parku Narodowego Yellowstone w stanie Wyoming (Stany Zjednoczone). Jest to jeden z kilkunastu znanych superwulkanów na świecie, Obiekty tego typu powstają w momencie, w którym dochodzi do potężnej eksplozji magmy kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. W wyniku wybuchu powstaje ogromny krater o średnicy kilkudziesięciu kilometrów. Do erupcji takiego obiektu dochodzi raz na 50 000 – 100 000 lat, naukowcy podkreślają, że superwulkan Yellowstone ostatni raz aktywny był już 70 000 lat temu.

Erupcje super wulkanów nie muszą przebiegać w brutalny i nagły sposób. Lawa może się z nich wylewać miesiącami nie stwarzając praktycznie żadnego zagrożenia dla ludzkości. Może się ona też zmienić w nieszkodliwy batolit. W czasach historycznych nie odnotowano niebezpiecznej erupcji superwulkanu. Ostatnia miała miejsce ponad 26,5 tysiąca lat temu i miała miejsce w Nowej Zelandii (kaldera w Taupo).

Pociąg przyszłości osiągnął zawrotną prędkość. Maszyna wygląda jak pocisk, Japończycy znów zaskoczyliPociąg przyszłości osiągnął zawrotną prędkość. Maszyna wygląda jak pocisk, Japończycy znów zaskoczyliCzytaj dalej

Naukowcy przyjrzeli się superwulkanowi

W ostatnim czasie superwulkan Yellowstone był badany przez naukowców z Uniwersytetu w Oregonie oraz ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu. Ich badania po raz pierwszy w historii przeanalizowały z ogromną dokładnością dane zbierane latami z terenów Parku Narodowego Yellowstone. Ponadto, dzięki stworzeniu specjalnej animacji komputerowej, geolodzy mogli zajrzeć do wnętrza superwulkanu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze ślady

2. Niepokojące wyniki badań. Dotyczą pacjentów bezobjawowych

Obiekt ten był po raz ostatni aktywny 70 000 lat temu. Wiele osób uważa, że jego gwałtowna erupcja jest nieunikniona i że przyniesie na naszą planetę zagładę. Na obszarze superwulkanu od lat odnotowuje się bardzo dużą aktywność sejsmiczną, co jedynie zwiększa te podejrzenia. Naukowcy postanowili sprawdzić jak realne jest zagrożenie.

Ważna zmiana w Windows 10. Użytkownicy w końcu odetchną z ulgą, nowa aktualizacja sporo zmieniWażna zmiana w Windows 10. Użytkownicy w końcu odetchną z ulgą, nowa aktualizacja sporo zmieniCzytaj dalej

Ogromne ilości magmy tuż pod powierzchnią ziemi

W czasopiśmie Geophysical Research Letters pojawił się artykuł, który podsumowuje badania amerykańskich i szwajcarskich geologów. Naukowcy podkreślają w nim, że od ogromnej komory wypełnionej magmą dzieli nas jedynie cienka warstwa skorupy ziemskiej, która w niektórych miejscach ma grubość zaledwie 12 kilometrów. Poniżej tego poziomu znajdują się jeszcze większe ilości magmy (na głębokości 20-45 kilometrów), a dzięki przeprowadzeniu odpowiednich symulacji i obserwacji gejzerów i szczelin, z których uwalnia się dwutlenek węgla, naukowcy stworzyli dokładne mapy podpowierzchniowych kieszeni wypełnionych magmą. Naukowcy nie są jednak w stanie określić, czy w najbliższym czasie czeka nas nagła eksplozja superwulkanu Yellowstone, przeprowadzone badania będą miały jednak duży wpływ na zrozumienie zachować tego obiektu co jest równie ważnym osiągnięciem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podwyżka wynagrodzenia o 100 procent. Premier ogłosił, kto może liczyć na dodatkowe wsparcie od rządu
  2. Incydent w Sosnowcu. - „PiS” i symbol błyskawicy na zdewastowanych autach
  3. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos
  4. CD Projekt RED włącza się do protestów kobiet. Opublikowano wymowną grafikę
  5. Fizyk jądrowy ostro o przeciwnikach elektrowni atomowych: "Strach jako argument"
  6. Chcą uśpić 14-letniego lwa. Powód bardzo przykry, łzy ciekną z oczu
  7. Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programie

Następny artykuł