Wyschnięta ziemia na polu kukurydzy.
Źródło: needpix

Susza w Polsce najgorsza od lat. Naukowcy alarmują

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Sierpnia 2020

IMGW bije na alarm. Jedna trzecia terenów w Polsce została objęta stanem suszy. Według ekspertów, to najgorsza sytuacja od lat.

Najnowsze ekspertyzy specjalistów podają, że sierpień pod względem suszy jest najgorszym miesiącem w porównaniu z poprzednimi latami. IMGW podejrzewa, że sytuacja ulegnie pogorszeniu w przeciągu najbliższych miesięcy.

Rząd reaguje, ale czy odpowiednio?

Wczoraj informowaliśmy, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracuje nad aktualizacją ustawy dotyczącej podatku od deszczu. Zgodnie z projektem ustawy, podatek retencyjny obejmie znacznie większą grupę Polaków. Dotychczas ustawa przewidywała zbieraniu podatku od właścicieli działek powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, które nie mają dostępu do kanalizacji. Nowy projekt zakłada zmniejszenie powierzchni działki z obowiązkiem płacenia podatku do 600 metrów kwadratowych. Wzrośnie również koszt do ponad 1300 złotych. Według władz w naszym kraju, fundusze zebrane dzięki nowelizacji ustawy pozwolą na stworzenie specjalnych budżetów na walkę z efektami suszy.

Rząd chce walczyć z suszą podatkiem od deszczu. Polacy stracą tysiące złotychRząd chce walczyć z suszą podatkiem od deszczu. Polacy stracą tysiące złotychCzytaj dalej

Jedna trzecia Polski objęta stanem suszy hydrologicznej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jedna trzecia terenów naszego kraju objęta jest stanem suszy hydrologicznej. Według pawła Staniszewskiego, hydrologa z IMGW, sytuacja jest najgorsza od lat. Najniższy stan wód odnotowano w Polsce zachodniej, centralnej i północo-wschodniej. "W związku z występującymi niskimi przepływami wody zostały wydane informacje o niebezpiecznym zjawisku dotyczącym suszy hydrologicznej dla: zlewni Łyny i Zalewu Wiślanego, zlewni rzeki Baudy i Pasłęki (warmińsko-mazurskie) oraz zlewni Wieprza i Bugu (lubelskie)" - poinformowało IMGW na Twitterze.

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaW Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaCzytaj dalej

Czerwiec i lipiec poprawił sytuację, ale tylko na chwilę

Wśród osób, które nie zauważają problemu suszy w Polsce często padają argumenty, że w ostatnim czasie bardzo często padał deszcz i przechodziły silne burze. Rzeczywiście opady w czerwcu i lipcu sprawiły, że sytuacja uległa poprawie, jednak hydrologowie z całego kraju informują, że od początku sierpnia susza znowu rozprzestrzenia się po całej Polsce.
Tegoroczna susza kontynuuje trendy z lat poprzednich. “To przechodzi z roku na kolejny rok hydrologiczny i niestety, jeśli to porównujemy do ostatnich lat, ta susza o tej porze roku, czyli w sierpniu, wygląda gorzej, niż to miało miejsce rok temu, dwa lata temu, czy trzy lata temu” - tłumaczy Staniszewski. We wrześniu sytuacja ma się jeszcze pogłębić, ponieważ według prognoz długoterminowych pogoda ma być ciepła i sucha.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  2. Zginął jeden z najwybitniejszych klimatologów. Globalne ocieplenie powodem tragicznej śmierci
  3. Rząd chce walczyć z suszą podatkiem od deszczu. Polacy stracą tysiące złotych
  4. W Toruniu powstała największa panorama w Polsce. Efekt jest nieziemski

Następny artykuł