Wszechświat
Źródło: Needpix.com

Znany fizyk uważa, że nie istniejemy naprawdę i wszystko jest symulacją

Kuba WielochKuba Wieloch
13 Września 2020

Pewien znany fizyk uważa, że wszechświat może być jedną, gigantyczną symulacją

Fizyk Vitaly Vanchurin z University of Minnesota Duluth przedstawił niedawno dość ciekawą teorię, według której wszechświat może być gigantyczną siecią neuronową. Oznaczałoby to, że jest strukturą niezwykle podobną w budowie i funkcjonowaniu do ludzkiego mózgu.

Czy Wszchświat jest gigantyczną siecią neuronową?

Naukowcy muszą mieć konkretne ramy, aby móc opisać funkcjonowanie wszechświata, dlatego też używają założeń mechaniki klasycznej, która opiera się na zasadach dynamiki sformułowanych przez samego Isaaca Newtona. Oprócz tego fizycy posługują się teorią względności Alberta Einstaina oraz bardziej nowatorskimi twierdzeniami jak teoria strun czy mechanika kwantowa. Aby wytłumaczyć zagadnienia dotyczące zjawisk w skali atomowej i subatomowej, wykorzystuje się właśnie mechanikę kwantową. Od dłuższego czasu świat nauki próbuje połączyć te wszystkie teorie, aby sprawnie wyjaśnić zasady funkcjonowanie wszechświata w konkretnych skalach.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

Problemy fizyki kwantowej

Od lat istnieją próby pogodzenia tych teorii i stworzenia jednego uniwersalnego narzędzia naukowego. Aby jednak wszystko "działało" naukowcy muszą podejść do problemu grawitacji kwantowej. W skrócie grawitacja musiałaby składać się z kwantów i posiadać własną elementarną cząstkę — grawiton. Problem tkwi w tym, że w teorii grawitony mają tak znikomy wpływ na materię, że sprawdzenie słuszności tej teorii wydaj się być niemożliwe. Z pomocą przychodzi Profesor Vanchurin, który przedstawia ideę sieci neuronowej, która zakłada, że zachowania widoczne w obu teoriach są efektem głębszych powiązań. Vanchurin uważa, że w istnieją warunki, w których fakt "uczenia" się sieci neuronowej można wyjaśnić właściwościami mechaniki kwantowej.

Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona? Tak twierdzi jeden z naukowcówTajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona? Tak twierdzi jeden z naukowcówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Prosta odpowiedź na wszystkie pytania - symulacja

Oznaczałoby to, że symulacja wszechświata mogłaby odpowiadać za "ukryte zmienne", czyli nieznane dotąd właściwości obiektów, które proponują fizycy, w celu wyjaśnienia różnego rodzaju nieprawidłowości charakterystycznych dla większości teorii z zakresu mechaniki kwantowej.

Istnieje więc szansa, że wszyscy jesteśmy wytworem sztucznej inteligencji, zwykłym programem. Z drugiej strony, jeśli rzeczywiście tak jest i nie mamy na to żadnego wpływu, to czy ta wiedza zmieniłaby cokolwiek w naszych życiach?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykanie testują nową potężną broń. Cały świat drży w posadach
  2. Najlepszą przekąskę na wieczór zrobisz z niedzielnego rosołu. Błyskawiczna galaretka podbije podniebienia domowników
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusem. Uczył dzieci w szkole, sanepid zapowiada poszukiwania potencjalnie zainfekowanych

Następny artykuł