Grafika z napisem PILNE
Źródło: Techgame

Ogromna awaria rządowych systemów. Nie działają kluczowe funkcje

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Sierpnia 2020

Ogromna awaria rządowych systemów. Najgorsza sytuacja dotyczy systemu CEPiK. Kierowcy, którzy chcą zarejestrować dzisiaj samochód z urzędu odejdą z kwitkiem.

Awaria dotyczy przede wszystkim systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, chociaż problemy mogą występować również w Urzędach Stanu Cywilnego.

CEPiK po raz kolejny z problemami

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od samego startu stwarzał problemy. Kierowcy do dzisiaj miewają koszmary z okresu, kiedy system był wprowadzany do użycia. Zarejestrowanie samochodu lub wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego graniczyło wtedy z cudem, a interesanci w urzędach stali godzinami w kolejkach tylko po to, żeby dowiedzieć się, że urzędnicy są bezradni, a system po prostu nie działa.

Polski rząd śledzi telefony Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaPolski rząd śledzi telefony Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaCzytaj dalej

Jak poinformował w rozmowie z Radiem Szczecin Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców napotkała dzisiaj poważne problemy. Awaria zablokowała cały system. Jako że CEPiK 2.0 jest systemem scentralizowanym, to awaria dotyczy całego kraju. Oznacza, to że osoby, które chciały dzisiaj zarejestrować samochód, raczej tego nie zrobią, chociaż eksperci podejrzewają, że awarię uda się usunąć jeszcze do końca dnia.

Inne systemy również z problemami

Oprócz systemu CEPiK, awarie dotknęły również inne urzędy. Utrudnienia mogą występować między innymi w Urzędach Stanu Cywilnego i systemach rejestrów państwowych. Oznacza to, że utrudnione mogą być procesy weryfikacji odpisów aktywów stanu cywilnego oraz formalności dotyczące dowodów osobistych.
Pierwsze informacje o awariach pojawiły się dzisiaj o godzinie 11:00 i dotyczyły systemu CEPiK. System ten gromadzi informacje o wszystkich pojazdach mechanicznych dopuszczonych do ruchu drogowego oraz ich właścicielach i osobach uprawnionych do jazdy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polski rząd śledzi telefony Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia
  2. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Polacy zapłacą więcej pieniędzy
  3. Ogromny wyciek informacji z kolejnej konferencji Sony. Na PlayStation 5 wrócą klasyczne tytuły
  4. Powrót groźnej metody oszustwa. Oddzwonienie oznacza utratę pieniędzy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł