Husky
Źródło: Unsplash

Odkrycie zaskoczyło nawet naukowców. Co było ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Sierpnia 2020

Paleontolodzy dokonali niezwykle zdumiewającego odkrycia. W szczątkach szczeniaka sprzed ponad 14 tysięcy lat znaleziono resztki innego zwierzęcia. Po wnikliwych analizach ustalono, jakie zwierzę okazało się ostatnim posiłkiem prehistorycznego psiaka.

Naukowcy nie spodziewali aż tak zaskakujących wniosków. Mało który pies miałby odwagę porwać się na tak okazałe zwierzę. Informacje o odkryciu pochodzą z wyników badań na PLOS Biology i wątku na Twitterze Centre for Palaeogenetics.

Mumia psa lub wilka

Paleontolodzy dokonują często zaskakujących i niewyobrażalnych odkryć. W końcu nie trudno czuć się zaskoczonym, gdy dowiadujemy się na temat zwyczajów prehistorycznych zwierząt, zasad, jakie panowały na naszej planecie zanim przybyliśmy my i tego, jak niegdysiejsza fauna i flora ze sobą współżyły. Nic więc dziwnego, gdy naukowcy ochoczo postanowili przebadać znalezione na Syberii w 2010 roku zmumifikowane szczątki szczeniaka psa lub wilka. Ich pochodzenie datuje się na około 14 400 lat temu, a tak wnikliwe badania szczątków okazały się możliwe dzięki świetnemu zakonserwowaniu ich w zamarźniętej glebie. Do tej pory dokonywano genetycznych i biologicznych badań, jednak dopiero teraz udało się jednoznacznie określić, do przedstawiciela jakiego gatunku należą włochate resztki znalezione w żołądku zwierzęcia.

Śmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicąŚmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicąCzytaj dalej

Nie porywaj się na większego

Mumię wspomnianego psa lub wilka nazwano Tumat, a pierwsze analizy włochatego kawałka skóry znalezionego w jego żołądku pozwalały sądzić, iż jego ostatnim posiłkiem był jakiś rodzaj kopalnego zwierzęcia, najpewniej lew jaskiniowy. Teraz jednak naukowcom (na czele z doktorantką Centre for Palaeogenetics Edaną Lord) udało się jednoznacznie wskazać do kogo należą niestrawione resztki. Resztki wysłano do Centre for Palaeogenetics, gdzie jeden z badaczy dokonał wyodrębnienia kodu DNA na podstawie którego nie ma już wątpliwości, iż szczątki w brzuchu szczeniaka należały do... nosorożca! Tak, szczeniak zaatakował nosorożca przed śmiercią i to on stał się jego ostatnim posiłkiem. Być może dlatego właśnie był to jego "ostatni posiłek".

Przerażające zwierzę znalezione na plaży. Czym jest tajemniczy stwór bez oczu?Przerażające zwierzę znalezione na plaży. Czym jest tajemniczy stwór bez oczu?Czytaj dalej

Zaskakujące odkrycie

Szczątki należały konkretnie od nosorożca włochatego, czyli żyjącego jakieś od 350 tysięcy do 10 tysięcy lat temu przodka nosorożca sumatrzańskiego. Nosorożec włochaty to jednak była prawdziwa bestia - wielki, ważący 3,5 zwierzak dorastał nawet do dwóch metrów wysokości i pięciu metrów długości, istniał na terenie niemal całej Eurazji. Zwierzę było wegetarianinem i żywiło się głównie porostami czy małymi roślinami. Badacze wykorzystali jeszcze metodę analizy węgla c14, dzięki czemu dowiedzili się, iż resztki nosorożca liczą również około 14 400 lat (plus minus 300). To właśnie wtedy ten gatunek nosorożca wyginął, najpewniej przez zmiany klimatyczne. "Wygląda więc na to, że jeden z ostatnich przedstawicieli nosorożca włochatego został pożarty przez szczeniaka" - komentują zaskoczeni badacze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężny wybuch w kosmosie trwa już ponad 400 lat. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia
  2. Najwyższy komin w Europie ma historie ciekawszą niż niejeden kraj
  3. Zagadkowa awaria ogromnego teleskopu do poszukiwania kosmitów. Czyżby naukowcy coś ukrywali?
  4. Chciał zniszczyć gniazdo os i pozbył się go w zaskakujący sposób. Kandydat do nagrody Darwina?

Następny artykuł