Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dotyczącej znoszenia obostrzeń.
Źródło: flickr

Czy uważasz, że polski rząd powinien finansować szczepienia przeciwko COVID-19?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
3 Listopada 2020

Pandemia koronawirusa w pełni. Codziennie wirusem SARS-CoV-2 zaraża się kilkanaście tysięcy obywateli naszego kraju. Eksperci podkreślają, że jedyną szansą na opanowanie tego stanu rzeczy jest stworzenie bezpiecznej szczepionki, która zwalczy wirusa. Jest z tym związany jednak jeden problem.

Stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi stało się priorytetem dla wielu okręgów badawczych na całym świecie. Analitycy podkreślają jednak, że samo stworzenie szczepionki może nie być największym problemem, tym może okazać się bowiem dystrybucja pierwszych dawek specyfiku. Zapotrzebowanie będzie ogromne, a możliwości produkcyjne ograniczone.

CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędnościCERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędnościCzytaj dalej

Bez szczepionki czekają nas lockdowny

Na początku jesienie w Europie doszło do nawrotu zachorowań na koronawirusa. Wiele państw wprowadza lockdowny i powraca do wiosennych obostrzeń. W Polsce również wprowadzane są kolejne restrykcje mające na celu ograniczenie liczby zarażonych osób, jednak liczba zachorowań cały czas rośnie. W związku z tym coraz więcej mówi się o konieczności wprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym

Eksperci związani z tematyką wirusologii podkreślają, że do momentu wynalezienia skutecznej szczepionki lub skutecznego sposobu leczenia osób chorych na COVID-19, czeka nas zamykanie i otwieranie gospodarki krajowej. Fale zachorowań na koronawirusa będą odchodziły i przychodziły, zupełnie tak jak miało to miejsce tej jesieni. W celu powstrzymania pandemii kluczowa może się okazać więc szczepionka.

Nowość w aplikacji ProteGO Safe. Zapiszemy się na test bez konsultacji z lekarzem, jest jeden haczykNowość w aplikacji ProteGO Safe. Zapiszemy się na test bez konsultacji z lekarzem, jest jeden haczykCzytaj dalej

Eksperci pracują w pocie czoła

Na świecie istnieje kilkanaście ośrodków badawczych, które od miesięcy pracują nad opracowanie szczepionki na koronawirusa. Niektóre kończą już ostatnie etapy testów klinicznych, po analizie których szczepionka może zostać zatwierdzona do produkcji przez, np. Europejską Agencję Leków, a niektóre dopiero rozpoczynają wstępne badania nad swoim własnych specyfikiem (np. polska szczepionka). Niemniej jednak w momencie wprowadzenia szczepionki na rynek, zapotrzebowanie może okazać się tak wysokie, że nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na szczepienie.

Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważnyUwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważnyCzytaj dalej

Czy rząd powinien finansować szczepienia przeciwko koronawirusowi

Pojawia się więc pytanie, czy rząd powinien zabezpieczyć odpowiednią liczbę szczepionek z pierwszej transzy produkcyjnej i za darmo zaszczepić możliwie jak najwięcej obywateli naszego kraju? A może powinniśmy czekać na wyniki testów polskich specyfików przeciwko koronawirusowi i skorzystać z nich, co niewątpliwie oznaczałoby niższe koszty?

Następny artykuł