Lekarz w kombinezonie ochronnym na korytarzu w szpitali.
Źródło: Wikipedia Commons

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomości

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Września 2020

Eksperci piszący dla jednego z bardziej poważanych czasopism naukowych, czyli “Lancet”, zabrali głos w sprawie kontrowersyjnej, rosyjskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa szturmem przeszła testy kliniczne i trafiła do produkcji. Parę tygodni temu rosyjskie Ministerstwo Zdrowia informowało, że na rosyjski specyfik chętnych jest już przynajmniej 20 krajów, a do końca roku Rosjanie wyprodukują około dwóch milionów dawek.

Szukanie skutecznej szczepionki trwa

Od początku pandemii wirusa SARS-CoV-2, naukowcy z całego świata próbują stworzyć skuteczną i bezpieczną szczepionkę oraz znaleźć najlepszy sposób leczenie COVID-19. Dotychczas na czele wyścigu w opracowaniu działającej szczepionki prowadzili naukowcy z Oxfordu. Naukowcy pracują nad nią już od kwietnia i parę dni temu poinformowali, że badania kliniczne wchodzą w ostatnią, trzecią, fazę i będą rozszerzone to testów w Stanach Zjednoczonych.
Oprócz szczepionki z Oxfordu, mieliśmy jeszcze parę innych ośrodków, które względnie szybko rozpoczęły badania kliniczne. Wśród nich znajdują się Chiny i Rosja, które szturmem przeszły przez fazy kliniczne i rozpoczęły masową produkcję swoich specyfików. Oczywiście wywołało to wiele pytań o bezpieczeństwo takowej szczepionki, tamtejsze resorty zdrowia zapewniały jednak o 100% gwarancji bezpieczeństwa. Teraz sprawie przyjrzeli się naukowcy z czasopisma “Lancet”

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Rosyjska szczepionka – dwa razy na tak, raz na nie wiem

Eksperci przyjrzeli się przede wszystkim wynikom pierwszych dwóch etapów badań klinicznych. Ku zaskoczeniu sceptyków okazało się, że rosyjska szczepionka zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego etapu testów wytwarzała przeciwciała zwalczające koronawirusa, była więc skuteczna i bezpieczna. Problem polega na tym, że już w sierpniu szczepionka została zatwierdzona do produkcji i użycia, chociaż trzeci etap badań klinicznych wciąż się nie odbył. Fakt ten wzbudza obecnie najwięcej kontrowersji związanych ze specyfikiem. Rosyjscy naukowcy podkreślają, że dotychczas nie zidentyfikowano żadnych niepożądanych objawów stosowania ich szczepionki. Trzeci etap testów niedawno się rozpoczął i objął swoim zasięgiem grupę 3 tysięcy ochotników. Wyniki badań będą znane dopiero w październiku. Chociaż skuteczność rosyjskiej szczepionki nie została jeszcze potwierdzona w 100%, to Rosjanie zapowiadają, że do końca roku wyprodukują około dwóch milionów dawek, a od 2021 roku planują produkcję około 6 milionów dawek miesięcznie.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające wideo z polskiej wsi. 10-latki robiły okropne rzeczy kotu, wszystko nagrały
  2. Bez skrupułów wtargnął do sklepu, kamera zarejestrowała porażające sceny. Uciekając zgubił 1 rzecz
  3. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  4. Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzają
  5. Odleciał za pomocą balonów wypełnionych helem. Niesamowite osiągnięcie amerykańskiego iluzjonisty
  6. Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?
  7. Kobieta przez dekadę była w ciąży. Imiona wszystkich dzieci zaczynają się na tę samą literę

Następny artykuł