Lekarka bada temperatury osoby chorej na koronawirusa.
Źródło: Wikipedia Commons

Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczne

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Fatalne wiadomości dla osób wyczekujących skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował o wstrzymaniu testów klinicznych jednej z najbardziej zaawansowanych szczepionek na COVID-19.

Obecnie na świecie działa kilkanaście zakładów farmaceutycznych, które testują skuteczność szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jedną z pierwszych szczepionek, na której rozpoczęto testy kliniczne była ta, opracowana na brytyjskim uniwersytecie w Oxfordzie. Okazuje się jednak, że wywołuje ona groźne skutki uboczne.

Rosyjskie i chińskie szczepionki mogą zagrażać życiu?

Chociaż testy kliniczne rosyjskich i chińskich szczepionek przeciwko koronawirusowi jeszcze się nie zakończyły, to trafiają już powoli na rynek. Rosyjska szczepionka otrzymała w zeszłym miesiącu zezwolenie na masową produkcję i kolejne państwa zgłaszają się do Rosjan z zamówieniami na ich preparat. Chociaż pierwsze dwa etapy testów klinicznych przebiegały bezproblemowo, to trzeci etap dopiero się rozpoczął, a jego wyniki poznamy dopiero w październiku. Rosjanie wyszli prawdopodobnie z założenia, że pierwsze dwa etapy testów były przeprowadzone na tyle szerokiej grupie ochotników, że trzeci etap jedynie potwierdzi skuteczność i bezpieczeństwo opracowanej przez nich szczepionki. Jak pokazuje przykład brytyjskiego preparatu, skutki mogą być zupełnie inne.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

AstraZeneca wstrzymuje testy brytyjskiej szczepionki

Szwedzko-brytyjski koncern farmaceutyczny wstrzymał trzeci etap testów klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19. Preparat opracowany przez naukowców z uniwersytetu oxfordzkiego jest jednym z pierwszych tego typu specyfików, które rozpoczęły testy kliniczne (pierwszy etap ruszył pod koniec kwietnia). Wprowadzanie nowej szczepionki jest procesem niezwykle czasochłonnym. W sierpniu AstraZeneca poinformowała, że dotychczasowe testy potwierdzają skuteczność szczepionki więc firma podjęła decyzję o rozpoczęciu trzeciego i ostatniego etapu testów na ludziach.

Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latMumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latCzytaj dalej

Na ostatniej prostej pojawiły się jednak problemy. Podczas przeprowadzania kolejnych testów, naukowcy odkryli, że szczepionka wywołuje groźny dla życia skutek uboczny u pacjentów. AstraZeneca nie ujawniła jak dotąd szczegółów związanych z tym, o jakim skutku ubocznym mówimy i w którym momencie został on wykryty, jednak jak podaje Stat News, osoba poszkodowana powinna wrócić niedługo do zdrowia. Koncern farmaceutyczny planował wprowadzić swoją szczepionkę do masowej produkcji z końcem bieżącego roku lub na początku 2021. Z powodu niespodziewanych skutków ubocznych produkcja szczepionki zaliczy jednak poważne opóźnienie.

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórNaukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lojalny pies leży na grobie właścicielki. Mimo wielu próśb nie ma zamiaru go opuścić
  2. Sprawdzili, które uwielbiane przez Polaków grzyby są najzdrowsze. Wyniki mogą zaskoczyć nawet zapalonego grzybiarza
  3. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  4. Często śpisz na boku z podkulonymi nogami? Nie jest to dobry pomysł

Następny artykuł