Naukowiec w laboratorium
Źródło: pixnio.com

Czy skorzystasz ze szczepionki przeciwko COVID-19?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Listopada 2020

Pandemia koronawirusa w Poslce dalej się rozwija. Druga fala zachorowań uderzyła w nasz kraj z ogromną siłą, a kolejne zaostrzanie obostrzeń wydaje się nie być specjalnie skuteczne. W takiej sytuacji coraz wyraźniej widać, że jedynym sposobem na opanowanie pandemii będą masowe szczepienia społeczeństwa. Czy jednak Polacy będą chcieli poddać się takiemu leczeniu?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym wysokim wyniku dobowych zachorowań na COVID-19. W poniedziałek, 9 listopada, odnotowano ponad 21 tysięcy nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2, a z powodu koronawirusa zmarły 173 osoby. Nieunikniona wydaje się więc wizja masowych szczepień społeczeństwa w celu zbudowania odporności no wirusa z Wuhan.

Największy radioteleskop do poszukiwania kosmitów miał kolejny wypadek. Zagadkowa sytuacja rodzi nowe teorieNajwiększy radioteleskop do poszukiwania kosmitów miał kolejny wypadek. Zagadkowa sytuacja rodzi nowe teorieCzytaj dalej

Szczepionki w drodze

Praktycznie od początku globalnej pandemii, główne ośrodki naukowe na całym świecie w pocie czoła pracują nad stworzeniem zarówno skutecznej, jak i bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dotychczas najbliżej osiągnięcia tego celu była firma farmaceutyczna AstraZeneca, która w sierpniu rozpoczęła trzeci etap testów klinicznych szczepionki stworzonej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ze względu na przestój, wyniki tego etapu się przeciągają, w tym czasie pojawił się kolejny specyfik, który daje nadzieję na szybkie opracowanie szczepionki.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Reżyser o ostatnim spotkaniu z Anną Przybylską. Choroba zmieniła aktorkę nie do poznania, ciężko powstrzymać łzy

Nowa szczepionka nadzieją dla ludzkości

Firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła, że testowana przez nich szczepionka wykazuje skuteczność w 90% testowanych przypadków. “To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki” - mówił rozentuzjazmowany Albert Bourla, CEO Pfizer. Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer stworzył szczepionkę wspólnie z niemieckim gigantem biotechnologicznym BioNTech. Ich szczepionka jest skuteczna w 90% przypadków u osób, które wcześniej nie chorowały na koronawirusa. Firma poinformowała, że do końca 2020 roku będzie w stanie wyprodukować 50 milionów dawek, a w 2021 roku łącznie stworzy 1,3 miliarda swoich szczepionek.

Roboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaRoboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaCzytaj dalej

Czy Polacy zaufają szczepionce?

Wielu ekspertów podkreśla jednak, że stworzenie skutecznej szczepionki może nie okazać się największym wyzwaniem w walce z koronawirusem. Według nich nie będzie nim również stworzenie systemu masowej produkcji i dystrybucji specyfiku. Najtrudniejsze może okazać się przekonanie osób sceptycznie nastawionych do nowych szczepionek.

McDonald's walczy z ociepleniem klimatycznym. Firma pracuje nad ekologicznym wege burgeremMcDonald's walczy z ociepleniem klimatycznym. Firma pracuje nad ekologicznym wege burgeremCzytaj dalej

Wiele osób zawierzyło licznym teoriom spiskowym związanym z pandemią koronawirusa. Wiele z nich traktuje o tym, że pandemia została stworzona by najbogatsi ludzie na świecie mieli powód do stworzenia szczepionki i masowego zaszczepienia ludzi. Takie podejście oraz zwyczajny strach przed nowym medykamentem, który jest tworzony na szybko może wywołać problemy z ludzkim zaufaniem, a co za tym idzie brakiem zgody na szczepienie. I to właśnie zdobycie zaufania społeczeństwa może okazać się największym problemem związanym ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi. A czy Ty pozwolisz się zaszczepić na koronawirusa, kiedy w Polsce pojawi się skuteczna szczepionka.

Następny artykuł