Transport medykamentów helikopterem.
Źródło: Wikipedia Commons

Stworzenie szczepionki na COVID-19 nie jest największym wyzwaniem. Dopiero potem będziemy mieć prawdziwy problem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Września 2020

Opracowanie skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest jednym z największych wyzwań, przed którym stanęli naukowcy w ostatnich latach. Stworzenie specyfiku nie będzie jednak największym wyzwaniem.

Prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi trwają nieustannie od kilku miesięcy. Kilkanaście ośrodków naukowych z całego świata prowadzą testy kliniczne mające na celu potwierdzenie skuteczności specyfiku, niektóre z nich są bliżej sukcesu, inne dalej. Niektóre rozpoczynają nawet produkcję masową, pomimo tego, że jeszcze nie ukończyły badań.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi powstaje, ale są komplikacje

Parę dni temu informowaliśmy Was o komplikacjach związanych ze pracami nad szczepionką opracowaną przez ekspertów z uniwersytetu w Oxfordzie. Szczepionka testowana przez koncern farmaceutyczny AstraZeneca spowodowała wystąpienie niepożądanych i groźnych dla zdrowia efektów ubocznych co zaowocowało wstrzymaniem przeprowadzania testów klinicznych, które znajdowały się na ostatnim etapie przed wprowadzeniem do masowej produkcji.
Inne ośrodki naukowe, np. rosyjskie, poinformowały o rozpoczęciu produkcji szczepionek pomimo tego, że ich specyfik wciąż znajduje się na ostatnim, trzecim etapie testów klinicznych. Ich wyniki powinny ujrzeć światło dzienne w okolicach października, jednak do tego czasu naukowcy nie mogą mieć stuprocentowej pewności o skuteczności i bezpieczeństwie swojej szczepionki. To jednak nie opracowanie szczepionki może okazać się największym problemem związanym z koronawirusem. Światowi eksperci obawiają się, że największym wyzwaniem będzie jej dystrybucja.

Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegółNiesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegółCzytaj dalej

Największy problem związany ze szczepionką

Wiadomym jest, że w momencie pojawienia się zatwierdzonej szczepionki przeciwko koronawirusowi, będzie trzeba ją jak najszybciej rozdystrybuować po całym świecie. W tym celu najlepiej będzie użyć samolotów, są one w stanie najszybciej dotrzeć w każdy zakątek ziemskiego globu. Część szczepionek będzie można oczywiście dystrybuować drogą lądową jednak praktycznie połowa zasobów będzie musiała zostać rozesłana drogą lotniczą, a to, według detektora generalnego IATA, Alexandra de Juniaca, będzie “największe, pojedyncze wyzwanie transportowe w historii”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Zgubiła obrączkę zaraz po ślubie. Niewiarygodne, gdzie znalazła ją kilka dni przed 40. rocznicą

Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuTelenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuCzytaj dalej

Chociaż wprowadzenie skutecznej szczepionki, która będzie zatwierdzona przez koncerny farmaceutyczne nie nastąpi wcześniej niż w 2021 roku, to IATA rozpoczęła już współpracę z liniami lotniczymi, lotniskami i firmami farmaceutycznymi w celu stworzenia skutecznego planu na globalny transport lotniczy tego specyfiku. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych szacuje, że jednorazowe dostarczenie dawki szczepionki każdemu mieszkańcowi Ziemi wymagać będzie wykorzystania ośmiu tysięcy Boeingów 747.Do tego celu zapewne zostanie użyty model 747-400F, który jest najpopularniejszym samolotem cargo na świecie. Dla ułatwienia wizualizacji skali problemu wystarczy powiedzieć, że taka ilość samolotów w powietrzu równa się przeciętnemu ruchowi lotniczemu w ciągu jednego dnia przed wybuchem pandemii koronawirusa. Kolejnym problemem są warunki transportowania tego typu specyfików. Szczepionki powinny być bowiem transportowane w temperaturze wahającej się między 2 a 8 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Samotny ojciec zabrał kilkuletnią córkę do restauracji. Po powrocie do domu zalał się łzami, nieoczekiwany finał
  3. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  4. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Przerażające sceny w polskiej szkole. Wściekły ojciec wtargnął do budynku, przekazał swoje żądania

Następny artykuł