Siedzący doktor
Źródło: Unsplash

Podejrzane wyniki badań rosyjskiej szczepionki. Naukowcy wystosowali niepokojący list otwarty

Artur ŁokietekArtur Łokietek
12 Września 2020

Pojawiły się nowe obawy związane z opracowywaną przez Rosjan szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy z całego świata zwracają uwagi na niespójne dane. Istnieją podejrzenia, że Rosja za wszelką cenę chcę jak najszybciej dopuścić specyfik do testowania.

Gdy rosyjscy naukowcy opublikowali do ogólnego wglądu swoje badania, szybko okazało się, że są one w niektórych miejscach niespójne. Naukowcy opracowali otwarty list zwracający uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo.

Rosyjska szczepionka

Rosjanie jako pierwsi zamierzają wprowazdzić do powszechnego użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Wielu ekspertów epidemiologów, w tym uczeni ze Światowej Organizacji Zdrowia, zwracali uwagę na to, że chęć do jak najszybszego "przepchnięcia" szczepionki do stosowania nie powinna mieć miejsca, gdy chodzi o zdrowie i życie ludzi. Wprowadzenie niedostatecznie zbadanych specyfików może bowiem mieć efekt zgoła inny od oczekiwanego. Brytyjscy uczeni z AstraZeneca, dla przykładu, zawiesili prace nad swoją szczepionką tłumacząć się tym, że u jednego z uczestników badań doszło do ostrej, niepożądanej reakcji, co jedynie pokazało, że plany Rosji czy Stanów Zjednoczonych dotyczących wprowadzenia takej formy lekarstw przed zakończeniem III fazy badań klinicznych nie jest zbyt inteligentynym i bezpiecznym posunięciem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

Niespójne dane

Prace nad rosyjską szczepionką przeciw koronawirusowi (nazwaną Sputnik V, na cześć radzieckich satelit) mają iść w dobrym kierunku. Nic więc dziwnego, że naukowcy nad nią pracujący opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym The Lancet, gdzie zostały one zrewidowane przez innych naukowców. Zauważyli oni jednak w rosyjskich badaniach pewne niespójne dane, które mogą zaważyć nad wprowadzeniem specyfiku do powszechnego użytku. Badacze już wcześniej obawiali się negatywnych skutków zbyt szybkiego dopuszczenia szczepionki, teraz jednak, mając obliczenia i szczegółówe badania Rosjan, mają w końcu czym podeprzeć swoje obawy.

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]Czytaj dalej

Niepokojący list otwarty

Najpierw wybrani specjaliści przeanalizowali rosyjskie badania, a potem wystosowali specjalny otwarty list dla twórców szczepionki,w którym zwracają uwagę na "potencjalnie niespójne dane". Wszystkie twierdzenia zawarte w specjalnym otwartym liście zostały podpisane przez ponad 30 naukowców z Europy. Obawy dotyczą między innymi niedokładnych badań, którym zostali poddani pacjenci po podaniu im szczepionki i samej grupy kontrolnej. Nie wiadomo choćby ile dni minęło od czasu wystąpienia objawów po podaniu osocza i seronegatywizacji. Jeden z kierowników badań nad szczepionką stwierdził, że wspomniane w liście twierdzenia zostały przez niego odrzucone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]
  2. Co czuje człowiek tuż przed śmiercią? Znany lekarz tłumaczy i zaskakuje odpowiedzią
  3. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  6. Olbrzymi hit z USA, czyli ekologiczna jajecznica z butelki. Teraz pojawi się w Europie

Następny artykuł