Grafika z napisem PILNE
Źródło: Techgame

Polacy opracowali szczepionkę na COVID-19. Ogromny sukces naukowców

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Września 2020

Polscy naukowcy opracowali prototyp szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Przed wprowadzeniem specyfiku na rynek jeszcze długa droga, ale może to rozwiązać problem kupowania drogich szczepionek od zagranicznych koncernów farmaceutycznych.

O przełomowym odkryciu poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową onkolog i immunolog, profesor Andrzej Mackiweicz. “Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych” - dodał.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi

Na świecie istnieje obecnie kilkanaście ośrodków naukowych, które pracują nad stworzeniem własnej szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Najbardziej zaawansowane badania, prowadzone przez koncern farmaceutyczny AstraZeneca, w ostatnim czasie trafiły na blokadę z powodu wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych, które wykryto podczas trzeciego etapu testów klinicznych szczepionki. Specyfik opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie wrócił już jednak do etapu testów i jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszą, skuteczną szczepionką na koronawirusa, która dostępna będzie na rynku.

DZISIAJ GRZEJE:

1.Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Inne szczepionki, które są bliskie przejścia wszystkich wymaganych testów, to te opracowane w Chinach i Rosji. Rosjanie są na tyle pewnie swojego specyfiku, że parę tygodni temu poinformowali o rozpoczęciu produkcji i sprzedaży szczepionki. Zanim jednak światowe organizacje zdrowia zaakceptują te produkty minie jeszcze trochę czasu, eksperci zakładają, że pierwsze w pełni bezpieczne szczepionki będą dostępne na rynku pod koniec bieżącego roku lub dopiero w 2021 roku.

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieMoże istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieCzytaj dalej

Polska szczepionka na COVID-19

Na całym świecie istnieje 120 ośrodków naukowych, które w większym lub mniejszym stopniu pracują nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do tej grupy dołączyli właśnie naukowcy z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z profesorem Andrzejem Mackiewiczem na czele. Jak podkreśla polski naukowiec, polska szczepionka wyróżnia się na tle innych tego typu specyfików. “Ich szczepionki wykorzystują koncepcje zapobiegania zakażeniu zdrowych ludzi poprzez przeciwciała skierowane na wirus SARS-CoV-2. Jednak według ostatnich doniesień naukowców u części chorych na COVID-19 przeciwciała nie są wcale produkowane, a walkę z chorobą podejmują aktywowane komórki odpornościowe. Ponadto przeciwciała pozyskiwane od ozdrowieńców lub sztucznie utworzone wykazują bardzo ograniczoną skuteczność” - wyjaśnia Mackiewicz.

Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na MarsieElon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na MarsieCzytaj dalej

Polska szczepionka działa w inny sposób. Do jej opracowania naukowcy wykorzystali swoje 30-letnie doświadczenie z tworzenia szczepionek rakowych, które w Poznaniu są wytwarzane. CovidVax, bo tak grupa polskich naukowców nazwała polską szczepionkę na koronawirusa, będzie zarówno produkowała przeciwciała oraz aktywowała brakujące komórkowe mechanizmy obronne, które będą wycelowane w wirusa. W polskiej szczepionce wykorzystano komórki nowotworowe, które zostały zmienione na sztuczne wirusy. “Wyższością naszej szczepionki jest to, że wstrzykujemy ludziom fragmenty wirusa i nie muszą być one produkowane np. w mięśniu człowieka, tak jak w przypadku szczepionek tworzonych przez Amerykanów” - tłumaczy ekspert. Obecnie grupa poznańskich naukowców opracowała dwie szczepionki: mysią i ludzką.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Będą zmiany, "miliony zwierząt, przestaną dzisiaj cierpieć"
  2. Nie możesz znaleźć borowików w lesie? Wyhoduj je sobie w ogródku lub doniczce, pomoże ci specjalna mikstura
  3. Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wie
  4. Wiemy, ile będziemy musieli zapłacić za lot podniebną taksówką. VoloCopter nie na każdą kieszeń
  5. Wielki sekret Japonii ujawniony. Minister obrony powiedział prawdę. Chodzi o UFO
  6. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych


Następny artykuł