Szczepionka
Źródło: pixabay.com

Polska poparła strategię Unii Europejskiej ws. szczepionek na COVID19

Kuba WielochKuba Wieloch
22 Czerwca 2020

Chcemy zagwarantować scentralizowane podejście europejskie dotyczące dostaw szczepionek. Musimy wspierać producentów, by mogli jak najszybciej rozwinąć swoje moce produkcyjne na jak najszerszą skalę. To wymaga zwiększonej solidarności także między państwami członkowskimi - oświadczyła komisarz

Szczepionka gwarantuje bezpieczeństwo

Komisja Europejska przedsawiła nową stragię w sprawie szczepionki na Covid19, a wszystkie kraje Enii Europejskiej, łącznie z Polską ją poparły - ponformowała komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Tak długo jak nie ma szczepionki nikt nie jest właściwie bezpieczny, wirus wciąż krąży, dlatego KE chce realizować strategię dotyczącą szczepionek - powiedziała Kiriakidu w poniedziałek na posiedzeniu komisji ochrony środowiska naturalnego i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.

Wspólne działanie państw UE

Kiriakidu dodała również, że koniecznym jest zmaksymalizowanie dostępu do szczepionki dla mieszkańców UE, a żeby to było możliwe należy rozwinąć produkcję jej na odpowiednią skalę. To oznacza, że inwestycje w opracowanie odpowiedniego preparatu i jego produkcję muszą być dokonywane wcześniej niż zwykle. A to z kolei niesie o wiele większe ryzyko dla tych, którzy prowadzą prace badawcze i przyszłych producentów. - dodała Cypryjka.Ujednolicenie planów biznesowych i produkcyjnych pozwoli na szybsze zwalczenie pandemii.

Niektóre kraje członkowskie zaczęły się już organizować, między innymi Niemcy, Francja, Włochy i Holandia utworzyły już sojusz na rzecz szczepionki. Cypryjka zaznaczyła również, że bardzo ważnym jest aby szczepionki były produkowane w uproszczonej procedurze, dzięki czemu będą tańsze.


Na chorobę Covid19 w Polsce zachorowało już ponad 32000 osób, 1359 zmarło, natomiast 17076 wyzdrowiało.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Istnieje szczepionka, która łagodzi objawy COVID-19. Naukowcy wyjaśniają
  2. Koronawirus słabnie? Włoski ekspert uważa, że szczepionka jest niepotrzebna
  3. Nowy sposób na walkę z pandemią. Naukowcy oszukają koronawirusa
  4. Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Kąpiel w morzu, to duże ryzyko

Następny artykuł