GMO
Źródło: pxhere.com

Szczepionki w roślinach? Niezwykły pomysł naukowców

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Września 2020

Naukowcy mają bardzo ambitne plany. Chcą zaprogramować rośliny, tak aby same wytwarzały szczepionki

Hodowla molekularna od wielu lat jest gorącym tematem wśród naukowców. Dzięki genetycznie modyfikowanym roślinom moglibyśmy skutecznie rozwiązać problem głodu na planecie, czy też zwalczać problemy z otyłością wśród ludzi. Okazuje się również, że w roślinach można również zaszczepić przeciwciała, które są przyswajalne dla naszych organizmów.

Pomysł jeszcze z lat 80


Pomysły genetycznej modyfikacji roślin i hodowli molekularne narodziły się jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku i już wtedy wywołały sporo kontrowersji. Głównie ze względu na to, że ludzie nie mieli wtedy pełnej kontroli nad "kodem" roślin, przez co nie byli w stanie do końca przewidzieć efektów ich działań. Nie wypalił również rewolucyjny pomysł, by rośliny zawierały szczepionki. Głównie ze względu na to, że ciężko jest kontrolować dawki szczepionek znajdujące się w pożywieniu. Naukowcy podali zresztą całkiem dobry przykład, obrazujący ten złożony problem. Jeśli osoba spożywa około 20 bananów dziennie, a owoce te zawierają szczepionki, to może ona sobie wyrządzić większą krzywdę, niż w wypadku kiedy by tej szczepionki w ogóle nie przyjęła.

Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdę

2. Panna młoda w dniu ślubu zdecydowała się na kontrowersyjne zachowanie. Nagranie zszokowało internautów

Przełom w badaniach


Wszystko zmieniło się kilka lat temu, kiedy to profesor Julian Ma przeprowadził niezwykle ciekawe badania. Udało mu się wykazać, że przeciwciała mogą powstać w samych roślinach. Można je również wyizolować, przy pomocy prostych technik separacji. Dzięki temu naukowcy mogą uzyskać czyste białka, dla bezpiecznego użytku medycznego.

Szczepionki wytwarzane w liściach tytoniu


Jak pewnie się domyślacie, te badania były przełomowe i pociągnęły za sobą kolejne nowatorskie rozwiązania. Naukowcy rozpoczęli badania nad dwoma blisko spokrewnionymi roślinami, a mianowicie Nicotina benthamina oraz Nicotina tabacum. Jak pewnie się domyślacie, są to dwie odmiany tytoniu, które już wcześniej były wykorzystywane w większości komercyjnych gospodarstw molekularnych, głównie ze względu na łatwość modifikacji genetycznej tych gatunków.

Rosjanie przywłaszczają sobie Wenus. Szef Roskomos potwierdzaRosjanie przywłaszczają sobie Wenus. Szef Roskomos potwierdzaCzytaj dalej

Badania postępują


Badania szybko przyniosły spore sukcesy. Dr Diego Orzáez ogłosił, że udało się mu wyhodować odmianę Nicotina tabacium, które nigdy nie kwitnie. Dzięki temu roślina nie ma możliwości rozprzestrzeniania nasion ani pyłków, więc będzie bezpieczna do uprawy na zewnątrz. Okazuje się, że pracę nad genetycznie modyfikowaną odmianą Nicotina benthamina również postępują. Jedna z opracowanych przez badacza odmian wytwarza silne związki przeciwzapalne.

Przyszłość medyczyny


Ostatecznym celem jest połączenie tych dwóch odmian roślin w jeden gatunek. Może to być wielki przełom w hodowli molekularnej. Dzięki temu wytwarzanie szczepionek będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze, co zdecydowanie pomoże światowej medycynie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głodny niedźwiedź napadł 84-latkę w lesie. Zwierzak nie wiedział, że zadarł z niewłaściwą osobą
  2. 70-letni rodzice przygotowali ucztę, zaprosili sześcioro ukochanych pociech. Dzieci okrutnie złamały im serce
  3. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  4. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]
  5. Rosjanie przywłaszczają sobie Wenus. Szef Roskomos potwierdza
  6. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, aby osiągnąć wspaniałe rezultaty. Ocet jabłkowy jest potężnym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie

Następny artykuł