Szerszeń azjatycki w trawie
Źródło: Wikipedia Commons

Miniaturowy lokalizator namierzył gniazdo morderczych szerszeni. Naukowcy wpadli na niesamowity pomysł [wideo]

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Października 2020

Naukowcy stworzyli specjalny, miniaturowy lokalizator, który służy do śledzenia zabójczych szerszeni azjatyckich. Ten niesamowity pomysł przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych występowaniem tego gatunku owada.

Parę miesięcy temu informowaliśmy o pladze szerszeni azjatyckich w Stanach Zjednoczonych. Owady te są niezwykle groźne dla człowieka, szerszenie z tego gatunku przyczyniają się do czterdziestu zgonów rocznie. Bardzo ważne jest więc, aby kontrolować ich populację i lokalizować gniazda, w których może znajdować się nawet do 200 szerszeni jednocześnie.

W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutkiW stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutkiCzytaj dalej

Szerszenie azjatyckie to prawdziwe niebezpieczeństwo

Szerszenie azjatyckie potrafią osiągać rozmiary od 2,5 do 4,5 centymetrów i jest uznawany za największego szerszenia na świecie. Występuje głównie na terenach wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Często są spotykane w Japonii, Chinach i na Tajwanie. W maju tego roku szerszenie azjatyckie pojawiły się również w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęły stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać

Szerszenie azjatyckie są jednym z najbardziej agresywnych rodzajów owada na świecie. Jego ugryzienie jest niezwykle bolesne i może być śmiertelne. W samej Japonii z powodu ukąszeń tego owada z rodziny osowatych umiera około czterdziestu osób. Owad ten jest najgroźniejszy dla ludzi uczulonych na jad, jednak neurotoksyna znajdująca się w jadzie szerszenia (MDTX) potrafi zabić nawet zdrowego człowieka, który nie ma alergii. Naukowcy, którzy badają te niezwykle groźne owady porównują ich ukoszenie do wbijania rozgrzanego gwoździa w ciało.

Szerszenie są groźne dla innych owadów

Szerszenie azjatyckie stanowią również ogromne zagrożenie dla pszczół. Kilkadziesiąt owadów tego typu potrafi zupełnie unicestwić cały rój pszczół w kilka godzin. Szerszenie polują na pszczoły ze względu na larwy i miód.

Naukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnychNaukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnychCzytaj dalej

Lokalizator sposobem walki z owadami

Naukowcy opracowali urządzenie, które bardzo mocno ułatwia walkę z tymi niezwykle niebezpiecznymi owadami. Opracowali oni miniaturowy lokalizator, który śledzi pojedyncze osobniki. Dzięki temu eksperci są w stanie odnaleźć całe gniazda szerszeni i następnie je unieszkodliwić. Za opracowanie lokalizatora odpowiada Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton.

Jak działa miniaturowe urządzenie śledzące szerszenie

Eksperci złapali klika okazów szerszenia azjatyckiego w regionie Blaine, w Whatcom County, a następnie przymocowali do każdego z nich miniaturowy lokalizator GPS. Dzięki temu niezwykłemu pomysłowi, ekipa specjalizująca się w usuwaniu gniazd owadów odnalazła siedliska szerszeni azjatyckich, które ukryte były w drzewach. W celu zapobiegnięcia ucieczce szerszeni, naukowcy wypełnili drzewo specjalną pianką, a następnie owinęli je folią. Następnie specjaliści włożyli do środka rurę, która wessała do pojemnika gniazdo wraz z około 200 szerszeniami.

Zapadła ważna decyzja dla klientów UPC. Firma zwróci pieniądze obecnym i dawnym klientom, jest jeden warunekZapadła ważna decyzja dla klientów UPC. Firma zwróci pieniądze obecnym i dawnym klientom, jest jeden warunekCzytaj dalej

Co stało się z szerszeniami

Owady zostały uśmiercone i zamrożone. Naukowcy chcą je wykorzystać do badań. Eksperci w dalszym ciągu nie mają pewności w jaki sposób szerszenie azjatyckie znalazły się w Stanach Zjednoczonych i mają nadzieję, że przeprowadzone badania pozwolą im rozwikłać tę zagadkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
  2. Pijany kierowca ciężarówki w Lubinie. Jest nagranie
  3. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć
  4. Naukowcy przez przypadek odkryli nowy, ludzki organ. Nie uwierzysz, gdzie się znajduje
  5. Eksperci biją na alarm. Fukushima ponownie nam zagraża
  6. Zaczęło się. Wielki paraliż stolicy, rolnicy walczą o swoje, Warszawa zablokowana

Następny artykuł