Dziecko na pierwszym planie, w tle kobieta przed laptopem.
Źródło: wcido.com

Nauczanie zdalne również po wakacjach? Bardzo możliwe, ale na nowych zasadach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Czerwca 2020

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce są coraz bardziej rozluźniane. Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że powrót do tradycyjnych zajęć w szkole od września może nie być możliwy. W związku z tym pojawiają się nowe koncepcje na realizowanie zajęć zdalnych.

Wielu wirusologów, w tym dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, są zdania, że obostrzenia związane z koronawirusem były zdejmowane na zbyt szeroką skalę i zbyt szybko.

Koniec obostrzeń, koniec pandemii?

Naukowcy cały czas informują, że dopóki nie stworzymy skutecznej szczepionki lub sposobu leczenia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, to nie będziemy mogli mówić o prawdziwym końcu pandemii. Wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski stwierdził ostatnio, że obostrzenia nie powinny być luzowane do tego stopnia, szczególnie, że liczba nowych zachorowań na terenie Polski nie była wcale taka niska. Jeżeli już, to należało poczekać, aż dobowy odsetek zachorowań rzeczywiście się ustabilizuje. W jego ocenie powrót dzieci do szkoły we wrześniu również może nie być możliwy.

Zajęcia zdalne, ale na nowych zasadach

Dziennik Gazeta Prawna poinformował dzisiaj, że ewentualna kontynuacja zajęć zdalnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich może mieć miejsce od września, będzie ona jednak obowiązywała na innych zasadach. Według gazety, wszystkie lekcje odbywałyby się za pomocą Internetu, zgodnie z ustalonymi planami lekcji. Ponadto resort nauki wraz z Ministerstwem Cyfryzacji ma pracować nad stworzeniem jednolitej platformy, na której takie lekcje zdalne miałyby się odbywać. Na razie nie poznaliśmy jednak szczegółów związanych z tymi planami, wszystko będzie z pewnością uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju pod koniec wakacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wracają loty międzynarodowe. Musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach
  2. Egzamin ósmoklasisty. Jakie wytyczne przygotował Główny Inspektorat Sanitarny
  3. Piątka dzieci w domu, tylko jeden komputer. Realia polskich rodzin w czasach zdalnej nauki
  4. Wiemy czy uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami. Rząd wydał decyzję

Następny artykuł