Szkola
Źródło: pixabay

Uważasz, że szkolnictwo w Polsce było kiedyś na wyższym poziomie niż obecnie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Września 2020

Uważacie, że dawniej szkoły w Polsce prezentowały wyższy poziom niż obecnie? Przez dziesiątki lat zmieniło się naprawdę wiele. Mimo postępu technologicznego, który widać także w szkołach wciąż możemy usłyszeć, że kiedyś było po prostu lepiej.

Przed wieloma latami mało mówiło się w szkołach o problemach dzieci, było też mniej przedmiotów i wyposażenia szkolnego. Z drugiej strony - kiedyś skupiano się wyłącznie na edukacji.

Szkoła kiedyś i dziś

Dzisiejsze szkoły tak naprawdę niezbyt przypominają to, co było kiedyś. Warto jednak pamiętać, że różnice te wynikają nie tylko ze zwykłego postępu zarówno cywilizacyjnego, jak i technologicznego, ale także z różnic społecznych, a przede wszystkim ewolucji wychowania. Choć każdy rodzic na wychowanie dziecka ma własny "przepis", ale tak naprawdę przepaść między tym, jak żyło się w rodzinach dawniej, a dziś, jest zaskakująco spora. Dość powiedzieć, że zmiany w dzisiejszym szkolnictwie zaczynają się w zasadzie już od samego sposobu docierania do placówki edukacyjnej. Kiedyś dzieci często same chodziły do szkół, dziś mało kto wyobraża sobie puszczenie ucznia podstawówki samopas. A jak z samą edukacją?

Świat się zmienił

Jakkolwiek prosto i kolokwialnie by to nie brzmiało, to stwierdzenie "świat się zmienił" zawiera w sobie dużo prawdy. Postęp technologiczny, zmiany w samym systemie edukacji, wychowania dzieci, polityka, a także umożliwienie osiągania "o wiele więcej", niż kiedykolwiek (a takie przynajmniej panuje przekonanie) to kluczowe aspekty, które widać na każdym polu życia. Kiedyś na przykład dzieci nie miały w szkołach aż tylu różnych przedmiotów, których nauczyciele starali się przekazać jak najwięcej wiedzy. Kiedyś do szkoły chodziło się m.in. na język polski, rosyjski, historię czy liczenie lub geometrię. Dziś sama matematyka doczekała się podziału na wiele osobnych działów.

Szkolna rewolucja

Bez wątpienia również postęp technologiczny zmusił szkoły i nauczycieli do zaadaptowania się nowej rzeczywistości. Kiedyś dzieci edukowało się za pomocą klasycznych przyborów dostępnych w praktycznie każdym piórniku nawet dziś, a na wyposażeniu szkoły mogliśmy znaleźć przede wszystkim nieśmiertelne zielone tablice kredowe. Dziś dołączyły do nich tablice na mazaki, multimedialne, rzutniki, komputery i o wiele więcej. Dość powiedzieć, że zmieniło się także samo podejście nauczycieli, którzy dziś są często odbieranie jako wychowawcy czy terapeuci, a nie wyłącznie jako przekaźnicy wiedzy. Twoim zdaniem kiedyś w szkołach był wyższy poziom? Czy może jednak obecnie dzieci mogą nauczyć się lepiej i więcej? Daj znać, co sądzisz!

Następny artykuł