Hakowanie
Źródło: pixabay

Czy uważasz, że Chiny szpiegują ludzi za pomocą mobilnych aplikacji?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Lipca 2020

W ostatnim czasie Chiny znalazły się na celowniku innych krajów i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Wiele popularnych aplikacji stworzonych w tym kraju, a także dyskusyjne praktyki spowodowały niepokoje związane z zamiarami Chin, które rzekomo szpiegują użytkowników smartfonów. Waszym zdaniem, jest się czego obawiać?

Chiny szpiegują ludzi? Z jednej strony nic nowego, z drugiej - możliwy zwiastun ogromnego problemu.

Huawei wie, gdzie jesteś

Bodaj pierwszym przełomowym momentem, który zapoczątkował całą dyskusję na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście Chin było odkrycie, jakoby urządzenia od Huawei miały śledzić swoich użytkowników, zbierać o nich informacje, a potem przesyłać je do chińskiego rządu. USA podjęła stanowcze kroki prawne i rozpoczęła niemal zimną wojnę z Państwem Środka. Zabroniono amerykańskim firmom nawiązywania współpracy z Chinami, bazowaniu na ich technologii, a już szczególnie od Huawei'a. Google odcięło chińskiego giganta od Androida i innych rozwiązań Google do smartfonów, na co firma zareagowała opracowując swój własny system operacyjny (oparty jednak, a jakże, na androidzie).

W Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasionW Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasionCzytaj dalej

TikTok i problemy z prywatnością

Potem sytuacja zaczęła się zaostrzać na linii USA - Chiny w kwestii nowych zakazów i wytycznych dla firm, a problemy celne jedynie się mnożyły. Od jakiegoś czasu znów mówi się o wątpliwych praktykach Chin. Tym razem w kwestii jednej z najpopoularniejszych obecnie aplikacji, czyli TikToka. Nawet sama grupa hakerów Anonymous ogłosiła, iż TikTok to nic innego, jak zwyczajny wirus ubrany w ładne ciuszki. Aplikacja ma zbierać niemal wszystko o posiadaczu urządzenia, jak i samym urządzeniu. W obliczu takiego naruszenia bezpieczeństwa niektóre wielkie firmy, jak Amazon, postanowiły zabronić swoim pracownikom przychodzić do pracy z zainstalowanym TikTokiem na smartfonie. W tym jednak wypadku okazało się, że również i inne kraje dostrzegły ten problem, a bodaj największy rynek TikToka, czyl Indie, usunęły aplikację ze Sklepu Play. Czy jednak słusznie? Uważasz, że w istocie jest się czego bać, czy wszystko to zwykłe nieporozumienie?

Czekamy na Wasze opinie na naszym oficjalnym profilu na Facebook'u!

Zobacz także:

  1. W Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasion
  2. Nowy rodzaj kradzieży. Włamują się do bankomatów i wypłacają dowolne kwoty
  3. PKO Bank Polski ostrzega. Oszuści wysyłają fałszywe maile
  4. W kompleksie nuklearnym w Korei Północnej coś się dzieje. Satelity przesyłają zdjęcia terenu    Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł