Kadr z transmisji meczu. Tytuł: CaleyJags : SPFL Championship : Real Highlights: ICTFC 1 v 1 AYR : 24/10/2020
Źródło: YouTube/Chuckiehands

Sztuczna inteligencja miała śledzić mecz piłki nożnej. Kibice zapamiętają do końca życia, nikt się nie spodziewał

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Listopada 2020

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszych życiach. Znajdziemy ją w smartfonach, samochodach, a teraz nawet na piłkarskich boiskach. Przed tą technologią jednak jeszcze długa droga zanim zastąpi człowieka w pracy. Zdarza się jej bowiem popełniać zabawne błędy.

Taka sytuacja miałą miejsce podczas meczu drugiej ligi szkockiej pomiędzy Inverness Caledonian Thistle a Ayr United. Podczas meczu wykorzystywana była technologia sztucznej inteligencji, której zadaniem było sterowanie jedną z głównych kamer umieszczonych na stadionie. Z pozoru proste zadanie okazało się jednak prawdziwym utrapieniem dla kibiców oglądających transmisje w telewizji.

Planety, na których możemy zamieszkać? Jest ich więcej niż myślisz, naukowcy podali niesamowite danePlanety, na których możemy zamieszkać? Jest ich więcej niż myślisz, naukowcy podali niesamowite daneCzytaj dalej

Sztuczna inteligencja relacjonuje mecz

Na szkockich stadionach podjęto w ostatnim czasie decyzję o wykorzystaniu specjalnego systemu kamer sterowanych za pomocą sztucznej inteligencji (AI). Na tę decyzję miała wpływ pandemia koronawirusa, przez którą kibicie piłkarski nie mogą cieszyć się meczami swoich ulubionych drużyn na stadionie.

W związku z nawrotem zachorowań na koronwirusa w całej Europie powracają kolejne obostrzenia. W Szkocji jedno z obostrzeń dotyczy organizacji i uczestnictwa w dużych imprezach Mecze piłkarskie potrafią zebrać na stadionie prawdziwe tłumy, władze musiały więc podjąć decyzję o zamknięciu stadionów dla kibiców.

Niektóre kluby postanowiły zadbać o to, by kibice mieli szansę obejrzeć mecz chociażby w Internecie. Postanowili więc ustawić system specjalnych kamer sterowanych za pomocą sztucznej inteligencji. I chociaż obecnie AI jest w stanie wykonywać najbardziej skomplikowane działania, takie jak chociażby prowadzenie samochodu, to technologia poległa na z pozoru prostym rejestrowaniu meczu. Pokonała ją łysina sędziego liniowego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Nowe ustalenia WHO. Kiedy koronawirus jest najgroźniejszy?

Mężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyćMężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Głowa jak piłka. Kamera oszalała

Na nagraniu, które przekornie zostało zatytułowane “PRAWDZWIE najlepsze momenty” widzimy skrót meczu z momentami, w których kamera zaczynała wariować. Sztuczna inteligencja w kamerze została ustawiona tak, by za wszelką cenę śledzić ruch piłki. Osoby, które ją ustawiały nie przewidziały jednak, że sędzia liniowy będzie łysy, a jego głowa w pełnym słońcu do złudzenia będzie przypominała piłkę... przynajmniej według sztucznej inteligencji.

Efekt był taki, że kamera co chwilę odjeżdżała od akcji prowadzonej przez piłkarzy i skupiała całą swoją uwagę na przechadzającym się po bocznej linii arbitrze. Jak podkreślili eksperci, takei sytuacje zazwyczaj się nie zdarzają, jednak w tym przypadku warunki pogodowe dodatkowo utrudniły pracę kamery. Ze względu na ostre światło padające pod specyficznym kątem, sztuczna inteligencja miała trudność z oceną, gdzie aktualnie znajdowała się piłka. Jako że sędzia znajdował się bliżej kamery i nie padały na niego tak intensywne refleksy świetlne, to kamera chętniej uznawała jego głowę za piłkę, bo ta była po prostu lepiej widoczna (głowa, nie piłka).

Klamka już zapadła. Popularny sklep kończy z ważną usługą, wycofują się z PolskiKlamka już zapadła. Popularny sklep kończy z ważną usługą, wycofują się z PolskiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ekspert ostrzega przed najgroźniejszym objawem COVID-19. Gdy się pojawi, należy działać bezzwłocznie
  2. Faworyt Polaków wśród surówek, idealnie na co dzień i od święta. Bogactwo witaminy C nieziemsko poprawia odporność
  3. Planety, na których możemy zamieszkać? Jest ich więcej niż myślisz, naukowcy podali niesamowite dane
  4. Mężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyć
  5. Niesamowite zjawisko na komecie. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  6. Druzgocące doniesienia z Lublina. Lekarze walczyli do samego końca, niestety, nic nie dało się zrobić

Następny artykuł