Papież Franciszek
Źródło: pixbay.com

Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
12 Listopada 2020

Interesujące słowa Papieża Franciszka obiegły świat. Papież namawia wiernych do modlitwy w niecodziennej intencji. Chodzi o jeden z najbardziej kontrowersyjnych wynalazków naszych czasów - sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja to temat, który przewija się w wielu miejscach - czasopismach naukowych, popkulturze i złowieszczych przepowiedniach o przyszłości, w której czeka nas bunt maszyn i ludzkość zostanie zmieciona z powierzchni ziemi przez roboty, które sama stworzyła. Rzadko jednak się zdarza, by Kościół się do niej odnosił.


Papież Franciszek znów zaskakuje


Wielu wiernych uważnie śledzi comiesięczne wideo wstawiane przez Papieża na YouTube’a. Co miesiąc, papież proponuje nową intencję, którą proponuje jako dodatek do codziennej modlitwy. Celem tego projektu jest pogłębienie i urozmaicenie modlitwy chrześcijan.


Tematami ostatnich miesięcy były na przykład modlitwy o środowisko wodne oraz uwolnienie od nałogów. Tym razem propozycja Franciszka zaskoczyła znacznie bardziej. Papież zaproponował, by wierni pomodlili się w intencji sztucznej inteligencji.

Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaPoważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaCzytaj dalej


”Żeby zawsze służyła ludzkości”


Większość z nas z pewnością nie spodziewała się, że Kościół kiedykolwiek wypowie się oficjalnie w temacie sztucznej inteligencji. W każdym razie inaczej niż okrzykując ją sprowadzaniem diabła na Ziemię, jak podobno wypowiadali się w kazaniach niektórzy księża.


Co ciekawe, Elon Musk, dyrektor SpaceX i największy orędownik podboju Marsa, ma bardzo podobne zdanie na temat sztucznej inteligencji. Prace nad nią wielokrotnie porównywał do przyzywania demona. Papież Franciszek patrzy na ten temat z zupełnie innej perspektywy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Smakuje jak rozpływający się w ustach batonik, a wygląda jeszcze lepiej. Ciasto Kinder Bueno zrobisz błyskawicznie, bez pieczenia a efekt pochwali cała rodzina


Sztuczna inteligencja nie jest złem samym w sobie


Papież Franciszek nie należy do tych, którzy postrzegają sztuczną inteligencję jako przyczynę zagłady ludzkości. Wręcz przeciwnie, wierzy, że dobrze wykorzystana technologia, może zdziałać wiele dobrego. Pod jednym warunkiem.


Według głowy Kościoła Katolickiego rozwój sztucznej inteligencji będzie dobry zjawiskiem wtedy, gdy będzie skierowany w stronę poszanowania godności człowieka. W swojej wypowiedzi Papież opisuje swoje stanowisko słowami: „W istocie, postęp technologiczny, który zaostrza nierówności (między ludźmi), nie jest prawdziwym postępem”.

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej


Technologia kontra religia


Bez względu na to, co sądzimy o sztucznej inteligencji, słowa Papieża Franciszka są bardzo ważne pod innym względem. Papież otwarcie mówi, że postęp technologiczny i ideały Kościoła Katolickiego mogą, a nawet powinny, iść w parze. To stwierdzenie nigdy dotąd nie zostało wypowiedziane na głos równie wyraźnie, co teraz.


Odwieczny konflikt nauki i wiary zaczynał się już od sposobu powstania gatunku ludzkiego. Choć wielu próbowało przekonywać, że jedno nie wyklucza drugiego, niektórzy wciąż nie dawali się przekonać. Po takich słowach Papieża nikt nie powinien mieć wątpliwości w tym temacie.

Cyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gość
  2. Piesek chihuahua boi się spać sam. Tylko jedna rzecz pozwala mu pokonać lęk, wideo rozczuli każdego
  3. Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite fakty
  4. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę
  5. NASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmiczną
  6. Kim jest mąż Justyny Kowalczyk? To znana postać w świecie sportu, spełnił swoje marzenia
  7. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym

Następny artykuł