Sztuczna inteligencja, robot korzystający z wykresów w rozszerzonej rzeczywistości.
Źródło: pxfuel

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Października 2020

To co jeszcze 10 lat temu wydawało się odległym marzeniem prosto z gatunku science fiction, dzisiaj nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Sztuczna inteligencja (AI) coraz odważniej wkracza w nasze życia. Jednak czy postęp nie nadchodzi w zbyt zawrotnym tempie?

Sztuczna inteligencja od lat pojawia się w książkach i filmach z gatunku science fiction. Praktycznie w każdym przypadku ma ona działać na korzyść ludzkości, jednak ostatecznie staje się jej największym wrogiem, z którym trzeba walczyć. Czy taki scenariusz czeka nas również w rzeczywistości? A może wyobrażenia autorów są przesadzone?

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": najtrudniejsze pytania z finałowych odcinków. Mało kto zna odpowiedzi na wszystkieCzytaj dalej

Ludzkość od zawsze dążyła do ułatwiania sobie życia

Człowiek dąży do tego by ułatwić sobie życie. Już od opanowania ognia i wymyślenia koła w prehistorycznych czasach ludzie pracowali nad tym by ułatwić sobie pracę. Dotychczas nowe odkrycia były bardzo mocno uzależnione od pracy człowieka, jednak stworzenie w pełni funkcjonalnej sztucznej inteligencji zupełnie zmieni ten stan rzeczy. Inteligentny, mechaniczny byt w oczach wielu wizjonerów ma stać się niejako kolejnym etapem rozwoju cywilizacji. Pojawia się jednak pytanie czy AI się od nas nie odwróci i tak jak na przykładach wielu filmów i książek, ludzkość nie będzie musiała z nią walczyć o przetrwanie? Tego się będziemy musieli przekonać na własnej skórze.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie, jak rozwinie się epidemia w Polsce. Przerażająca wizja

Jakie funkcje pełni sztuczna inteligencja dzisiaj?

Chociaż naukowcy nie stworzyli jeszcze pełnoprawnej sztucznej inteligencji, która rzeczywiście mogłaby nas wyręczać w wielu zadaniach, to technologia ta coraz częściej pojawia się w naszych życiach i nie jest to już jedynie wizja rodem z science fiction. Najbardziej znanym przykładem wydają się być asystenci skryci w naszych telefonach. Asystent Google czy Siri to stosunkowo proste algorytmy, którym twórcy nadali bardzo ludzkich cech i sprawili, że narzędzia te stały się nieodłącznymi kompanami nie tylko w naszych telefonach, ale również domach. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie kontrolować wiele domowych technologii, takich jak inteligentne telewizory, żarówki a nawet czajniki. Jednak sztuczna inteligencja dostaje również o wiele poważniejsze zadania. W samochodach Tesli, komputer pokładowy jest zdolny do samodzielnego prowadzenia pojazdu, a prawowity kierowca w tym czasie może zająć się czytanie, oglądaniem serialu, a nawet spaniem. W przyszłości będziemy z pewnością oddawać sztucznej inteligencji coraz więcej zadań, w którym miejscu jednak powinniśmy przestać i co ważniejsze, w którym momencie sztuczna inteligencja stanie się zbyt “inteligentna”?

Sztuczne mięso będzie posiadało kontrowersyjny składnik. Naukowcy są w szoku. Większość państw się na to nie zgadzaSztuczne mięso będzie posiadało kontrowersyjny składnik. Naukowcy są w szoku. Większość państw się na to nie zgadzaCzytaj dalej

Czy sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem?

Nie tak dawno temu odpowiedział na to pytanie jeden z największych wizjonerów naszych czasów, czyli Elon Musk. Według niego, sztuczna inteligencja rzeczywiście może nieść ze sobą spore ryzyko, przeciwko któremu trzeba powziąć odpowiednie kroki. Według Muska odpowiedzią na to zagrożenie są specjalne czipy, które będą wszczepiane do ludzkich czaszek. Dzięki nim człowiek ma posiąść tę samą wiedzę, którą posiada sztuczna inteligencja i dzięki temu będzie zdolny ją kontrolować w każdej sytuacji. A według Ciebie, sztuczna inteligencja jest realnym zagrożeniem dla ludzkości? A może jest to po prostu kolejny krok w ewolucji człowieka, a wizje z filmów science fiction są zdecydowanie przesadzone?

Milionerzy: Uczestniczka była w szoku, dostała za trudne pytanie. Mało kto zna prawidłową odpowiedźMilionerzy: Uczestniczka była w szoku, dostała za trudne pytanie. Mało kto zna prawidłową odpowiedźCzytaj dalej

Następny artykuł