AI mózg
Źródło: pixabay

Czy uważasz, że sztuczna inteligencja może przejąć kontrolę nad ludźmi?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Września 2020

Sztuczna inteligencja rozwijana jest coraz bardziej. Naukowcy wykorzystują ją już teraz do przeprowadzania obliczeń, na które człowiek musiałby poświęcić za dużo czasu. Twoim zdaniem to tylko kwestia zanim AI przejmie kontrolę nad ludzkością czy taki scenariusz nigdy nie będzie miał miejsca?

Filmów science-fiction o ryzyku, jakie niesie za sobą tworzenie sztucznej inteligencji, jest naprawdę wiele. To jednak nie przeszkadza naukowcom w wymyślaniu kolejnych sposobów na wykorzystanie AI. Czy to bezpieczne?

Androidy zdolne czuć

Choć ludzkość teoretycznie już teraz byłaby w stanie stworzyć w pełni samodzielne androidy, naukowcy czekają z tym, zapewne do momentu, w którym taka technologia mogłaby być jeszcze bardziej wyjątkowa. Intel od lat pracuje nad mikroporcesorami zdolnymi imitować nawet prawdziwą, ludzką skórę. Jej zastosowanie to nie tylko medycyna, w końcu mogłaby służyć jako swego rodzaju implant dla osób po wypadkach. Sztuczna skóra o funkcjach prawdziwej to także jeden z materiałów, w który wyposażone mogą zostać androidy. Te kiedyś na pewno się pojawią - będą przypominać człowieka, posiadać wiele cech podobnych do ludzi, jednak będą robotami zdolnymi do samodzielnej nauki. Niektóre kraje, jak na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie, już teraz propagują ideę wybudowania miasta przyszłości, w którym wiele funkcji przejmą właśnie androidy.

Implanty i wszczepy

Implanty i wszczepy nie są aż tak jawnym przykładem wykorzystywania AI jak np. roboty czy programowanie. Nie oznacza to jednak, że sama sztuczna inteligencja w zamyśle ma tu pomagać człowiekowi.. Założona przez Elona Muska firma Neuralink pracuje obecnie nad urządzeniem znanym jako Link - neuroimplantem wszczepianym bezpośrednio do mózgu. Pomiajając szereg funkcji, jakie to urządzenie mogłoby gwarantować, warto pamiętać, że domyślnie ma służyć właśnie w leczeniu. Neuralnik mógły za pomocą AI wykrywać "błędne sygnały" neurologiczne i je korygować, za pomocą niewielkich sygnałów elektrycznych. Przydałoby się to w leczeniu depresji, nerwicy, a nawet paraliżu spowodowanego wypadkiem.

Czy AI stanowi aż takie zagrożenie?

Niezliczone już ilości filmów, książek czy gier od lat przygotowują nas na scenariusz,w którym Sztuczna Inteligencja wymyka się spod kontroli i zyskuje zamoświadomość. AI z definicji niejako tworzone jest w oparciu o algorytmy samouczenia się, przed czym już od dawna alarmują niektózy specjaliści i naukowcy zauważający, że AI może szybko prześcignąć człowieka. Uważacie, że taki scenariusz fakycznie mógłby się sprawdzić? Czy AI mogłoby kiedyś dosłownie zniewolić ludzkość? A może AI to kolejny krok w przód i pokazanie, że technologia bezustannie się rozwija? Dajcie znać, co uważacie.

Następny artykuł