Android na targach
Źródło: Unsplash

Uważasz sztuczną inteligencję za zagrożenie czy pomoc dla ludzi?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
26 Lipca 2020

Żyjemy w czasach, gdy Sztuczna Inteligencja rozwija się w dość niebezpiecznym tempie. Eksperci i naukowcy z całego świata wielokrotnie ostrzegali przed zagrożeniami płynącymi ze zbytniego zaawansowania AI. Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać?

Komputery, sprzęt codzienny, narzędzia w internece, roboty, a w końcu androidy... niemal wszystko bazuje na AI.

Sztuczna Inteligencja zbawi świat?

Opracowanie AI okazuje się niezwykle ważnym momentem w historii ludzkości. Choć dotychczas stworzone programy niekoniecznie są postrzegane jako mocno "zaawansowane", warto wiedzieć, że naukowcy bardzo szybko ulepszają i dokonują nowych odkryć w kierunku opracowania inteligencji dorównującej człowiekowi. AI okazuje się niezwykle pomocne w wielu dziedzinach - przy wykrywaniu chorób, w zwykłych kontaktach i użytkowaniu codziennych sprzętów (np. smartfonów). AI wraz z uczeniem maszynowym może między innymi wyodrębnić potencjalnie najlepsze lekarstwa na choćby koronawirusa. Dużo tych korzyści, ale... jakim kosztem?

Miejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę. Tajemnicza burza nad CatacumboMiejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę. Tajemnicza burza nad CatacumboCzytaj dalej

AI może też zaszkodzić

Choć sposobów na wykorzystanie AI w służbie człowieka jest wiele, warto wiedzieć, że takie rozwiązania niosą za sobą także negatywne skutki. Co się stanie, gdy AI prześcignie człowieka? Znani naukowcy z tego świata, m.in. Elon Musk czy Stephen Hawking już przed laty podpisali dokument o potencjalnych zagrożeniach płynących z AI, w którym prosili naukowców, aby nie czynili takich programów za bardzo zaawansowanymi. Jednak dożyliśmy czasów, gdy AI jest w stanie tworzyć dzieła sztuki, rozmawiać całkiem płynnie z człowiekiem i analizować więcej rzeczy, niż my sami. Ostatni przełom miał miejsce nie tak dawno - wynaleziono sztuczną skórę dla androidów. Gdy połączymy maszynę z AI - co wyjdzie? Czy może to stanowić zagrożenie dla nas? A może przyczyni się do pomocy ludzkości?

Zapraszamy do dyskusji na naszym oficjalnym profilu na Facebooku!

Zobacz także:

  1. Streaming muzyki bezpośrednio do mózgu. Nowa technologia od Elona Muska
  2. Olbrzymi przełom w robotyce. Powstała sztuczna skóra dla robotów, która potrafi "czuć" i jest lepsza od ludzkiej
  3. Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają
  4. Wilki z Czarnobyla przenoszą swoje zmutowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcyNastępny artykuł