Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.
Źródło: flickr

Szumowski: "Nie można kontrolować epidemii, ale..."

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, wypowiedział się na temat przebiegu pandemii koronawirusa w wywiadze dla portalu “Do Rzeczy”. Sytuacje związaną z koronawirusem porównał do pożaru, który wybucha w lesie, a Ministerstwo Zdrowia próbuje go gasić.

“W pełni nie można kontrolować epidemii, reagujemy jednak na tyle sprawnie, że mówiąc obrazowo: gasimy pożar natychmiast, gdy tylko zaczyna się palić ściółka” - mówił Szumowski.

Pandemia się nie skończyła

W rozmowie, Szumowski podkreślił, że kolejne ogniska wirusa SARS-CoV-2 będą wybuchać w dalszym ciągu, a pandemia się nie skończyła. Zapewniaj jednocześnie, że dzięki sprawnej reakcji i wysyłaniu osób zarażonych oraz tych, które z zarażonymi miały kontakt, na izolację, ryzyko zarażenia się COVID-19 są bardzo małe.

Wspaniała reakcja wszystkich służb

Minister chwalił również reakcję zarówno rządu, jak i służb mundurowych, medycznych i społeczeństwa na sytuację związaną z pandemią. “"Epidemię udaje się opanować, ponieważ bardzo dobrze zareagowało państwo, wszystkie jego służby: inspekcja sanitarna, NFZ, wojewodowie, służby mundurowe. Bardzo dobrze zareagowało środowisko medyczne: lekarze, pielęgniarki, ratownicy, cały personel medyczny. Wspaniale zareagowało społeczeństwo” - tłumaczył w wywiadzie.

Epidemia nie jest pod kontrolą

Według Łukasza Szumowskiego epidemii koronawirusa nie da się w pełni konrolować. Odpowiednie reakcje sprawiają jednak, że kolejne ogniska zarażeń, które się pojawiają na terenie Polski są szybko tłumione. Zaprzyczył również, jakoby szczyt zachorowań miał przypaść na okres wyborów prezydenckich. "Nic na to nie wskazuje.(...) Poza ogniskami we wszystkich województwach mamy spadek liczby zachorowań" - dodał na koniec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawie 400 nowych zarażeń. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia
  2. Naukowcy sprawdzili jak długo może zarażać wirus. Jest dobra wiadomość
  3. USA zaniżało statystyki związane z pandemią. Kobieta została zwolniona, kiedy odmówiła oszukiwania
  4. Znany epidemiolog o przebiegu pandemii: "Tak doprowadzono do tragedii na Śląsku"


Następny artykuł