Kruk na samolocie
Źródło: pixabay

Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona? Tak twierdzi jeden z naukowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Września 2020

Australijski naukowiec ma wytłumaczenie dotyczącą nierozwiązanej po dziś dzień tajemnicy Trójkąta Bermudzkiego. Przez wiele lat nie poznaliśmy przyczyn niezliczonej liczby katastrof i zaginięć w rejonie. Zdaniem badacza nie należy tu winić zjawisk niewytłumaczalnych.

Trójkąt Bermudzki rozpala wyobraźnię twórców kultury, jak i badaczy z całego świata. Nic dziwnego, w końcu doszło tam przez lata do wielu zagnięć statków, samolotów czy jachtów, a my do dziś nie wiemy, co jest odpowiedzialne za to zjawisko.

Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego

Dziesiątki filmów dokumentalnych, parę fabularnych, mnóstwo książek i opracowań naukowych i... nic. Żadna z tych rzeczy nie zbliżyła nas do wytłumaczenia jednego z najbardziej tajemniczych zjawisk do których dochodzi na naszej planecie, czyli tajemnicy Trójąta Bermudzkiego. Obszar położony na Oceanie Atlantyckim, w obszarze Bermudów przypominający na mapach właśnie trójkąt rozpala wyobraźnię ludzi od wieków. Dochodziło tam do tajemniczych awarii i zaginięć, często nawet całych frachtowców, na których w pełni poczytalna załoga nagle znikała wraz ze statkiem. Od wielu lat pojawiają się coraz to nowsze teorie - kosmici (rzekomo widziano w okolicy UFO), niewytłumaczalne załamanie praw fizyki albo, zgodnie z dawnymi wierzeniami, syreny bądź inne morskie stworzenia, które nieustannie dybią na Bogu ducha winnych żeglarzy. Wytłumaczenie może jednak być znacznie prostsze.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Tomasz Komenda zostanie ojcem. Zdradził płeć i imię dziecka

Zaginęła cała flota

Jeden z naukowców w stopniu doktoranta, Shane Satterley z australijskiego Uniwersytetu Griffitha, całą przedziwną tajemnicę da się wyjaśnić jak najbardziej przyziemną i wysoce prawdopodobną teorią. W przeciwieństwie od niektórych badaczy, skupił się on przede wszystkim na analizie zapisów (oficjalnych i tych mniej), a nie na samych zdarzeniach. Doszedł do wniosku, że kluczem jest tu poznanie załóg statków czy pilotów samolotów, którzy przebywali na obszarze Trójkąta Bermudzkiego. Dla przykładu, w 1945 roku doszło tam do jednego z bardziej dziwacznych zdarzeń, czyli zaginięcia całej floty pięciu bombowców US Navy Avenger, które miały lądować na wyspie Bimini. 14 osób zniknęło, później wysłane trzy samoloty ratownicze również, a dowódca floty, Charles Taylor, miał wypowiedzieć zdanie, które potem miało być analizowane przez dziesiątki naukowców. "Wkraczamy do białej wody. Nic nie jest w porządku. Nie wiemy, gdzie jesteśmy. Woda jest zielona, a nie biała" - miało wybrzmieć radio w dramatycznym komunikacie.

Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuDeep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuCzytaj dalej

Tajemnica jednak wyjaśniona?

Zdaniem Satterleya, dochodzenie w sprawie tajemniczego zniknęcia mówi dużo o samych okolicznościach zdarzenia. Rzekomo podczas lotu bombowców, doszło do gwałtownej zmiany pogody, z czym wiązało się zmniejszenie widoczności, zrobiło się też ciemno, a dowódca zarządził zmianę kursu na niewłaściwą trasę. Sam Taylor miał nawet wcześniej nie do końca znać trasy samolotów, a marynarka nie chciała winić za wszystko kapitana. "Większość pilotów biorących udział w incydencie było żółtodziobami. To oznacza, że prawdopodobnie nie umieli oni właściwie używać wszystkich instrumentów w nietypowych warunkach - w nocy czy przy złej pogodzie. Co więcej, samoloty, którymi latali, tonęły w zaledwie 45 sekund po zetknięciu z wodą" - mówi cytowany przez Interia Satterley. Wynika z tego, że za wszystko odpowiedzialne są tragiczne zbiegi okoliczności i nieodpowiednio przeszkolona załoga i to nie tylko wspomnianych bombowców. Cięzko na tak olbrzymim terenie znaleźć wraki, a według oficjalnych statystyk rejon Trójkąta Bermudzkiego wcale nie jest miejscem, w którym znika więcej statków czy samolotów, niż w pozostałych obszarach oceanu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa jamniki weszły na wybieg ogromnego lwa. Finał sprawia, że opada szczęka
  2. Sklep z Rancza istnieje naprawdę. Klienci masowo pytają o jeden produkt, właścicielka zaciera ręce
  3. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem w jedną dobę. Premier europejskiego mocarstwa przekazał wstrząsające wieści

Następny artykuł