Pleń pełznący po skałach
Źródło: Facebook/TPN

"Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiska

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Lipca 2020

W Tatrach turyści natknęli się na niecodzienne zjawisko, które mogło przyprawić o zawroty głowy osoby ze słabszą tolerancją na rzeczy dziwne.

Po tatrzańskich zboczach zaczął pełznąć Pleń. Chociaż wygląda jak obca forma życia, która przyleciała z kosmosu, to jest to zupełnie naturalne zjawisko, które w dawnych czasach było zwiastunem szczęścia i urodzaju.

Tatrzański Park Narodowy tłumaczy

Pleń to pełzająca grupa larw muchówek z gatunku ziemiórka pleniówka. Larwy wyróżniają się tym, że podróżują w zbitej grupie, co sprawia, że wyglądają jak jeden, pełzający organizm. Sam widok może wzbudzać odrazę, jednak TPN przypomina, że w przeszłości pleń poruszający się w dół doliny traktowany był jako zwiastun szczęścia i urodzaju.

Przerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwemPrzerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwemCzytaj dalej

Niezwykle rzadkie zjawisko

Pleń jest uznawany za zwiastun szczęścia między innymi dlatego, że niezwykle rzadko można go napotkać. W Polsce od 1950 roku Pleń został zaobserwowany jedynie 90 razy, a pierwsze informacje na temat tych organizmów sięgają XVII wieku. Występował wtedy głównie na Śląsku. W przeszłości tatrzańscy górale zbierali pleń, suszyli i święcili go, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, co miało sprowadzić na gospodarstwo dobrobyt. Nagranie tego przedziwnego zjawiska możecie zobaczyć na oficjalnym profilu TPN na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicze kręgi w zbożu pojawiły się w Polsce. W Nadarzycach lądowało UFO?
  2. W Jeleniej Górze przebadano 100 dzieci. Wyniki są druzgocące, rakotwórcza substancja u najmłodszych
  3. Czekolada lekiem na choroby serca. Naukowcy potwierdzają najnowsze doniesienia
  4. Chińczycy znaleźli największą dziurę świata. "Smocza Dziura" jest w centrum konfliktu zbrojnego

Następny artykuł