Konie
Źródło: pixabay.com

Skandaliczna sytuacja. Droga na Morskie Oko tylko dla dorożek, zakazano elektrycznej alternatywy

Kuba WielochKuba Wieloch
28 Czerwca 2020

Tatrzański Park Narodowy podjął bardzo kontrowersyjną decyzję. Mianowicie, zakazano hulajnogami elektrycznymi na szlaki turystyczne

Cierpiące konie


Z roku na rok coraz głośniej się robi o niehumanitarnym traktowaniu koni, które ciągną turystów w dorożkach na Morskie Oko. Zwierzęta często padają z wycieńczenia, ze względu na wysokie temperatury i ogromny ciężar, który muszą dźwigać całymi dniami. Wydaje się, że ten problem można rozwiązać za pomocą technologii, chociażby zezwalając na wjazd hulajnóg elektrycznych na trakt. Niestety, nic bardziej mylnego.
- To zbyt niebezpieczne. Droga do Morskiego Oka charakteryzuje się dużym nachyleniem terenu, sporym ruchem pieszych, a do tego kursującymi tam zaprzęgami konnymi. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości. Nie wiemy, kto miałby jeździć taką hulajnogą. Dlatego w takich warunkach może łatwo może dojść do wypadku - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Będą kary za jazdę hulajnogą


Do tej pory straż Tatrzańskiego Parku Narodowego jedynie upominała śmiałków wjeżdząjących i zjeżdzających na hulajnagoach po asfaltowej drodze na Morskie Oko. Nie było odpowiednich podstaw prawnych do karania kierowców tych pojazdów. W najbliższym czasie ulegnie to jednak zmianę.

Radny apeluje do TPN


Warto zaznaczyć, że na pomysł aby dorożki zastąpić hulajnogami wpadł Łukasz Wantuch, radny miasta Krakowa. Przekonywał on, że dzięki temu skończyłoby się cierpienie koni, a ludzie wciąż mieliby alternatywę dla wspinaczki pieszej na szczyt.
Szkoda, że zysk okazał się ważniejszy od cierpienia zwierząt. Można było dopuścić hulajnogi z ograniczeniem prędkości do 5 kilometrów na godzinę, czyli z taką, z jaką porusza się człowiek pieszo. Wówczas nikt nie musiałby się męczyć, idąc pod górę - kontrowersyjną decyzję TPN skomentował radny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głosowanie w czasach pandemii. Czy maseczka jest konieczna by oddać głos?
  2. Niezwykłe odkrycie we wraku statku na dnie Bałtyku. Jedyny taki egzemplarz na świecie
  3. IMGW: Alert hydrologiczny trzeciego stopnia. Potężne burze, podtopienia i powodzie.
  4. Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmos
Następny artykuł